Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Pomorzu przybywa zakażonych świńską grypą. Będą kolejne ofiary śmiertelne?

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz, Kinga Trubicka-Czapka
Przemek Świderski
Na oddział chorób zakaźnych szpitala w Słupsku przyjęto dwóch pacjentów z objawami ciężkiej grypy. U obu badania potwierdziły obecność wirusa AH1N1. Na razie groźny wirus zabił na Pomorzu jedną osobę - w niedzielę zmarł na oddziale intensywnej opieki medycznej słupskiego szpitala ponad 50-letni pacjent.

- Pacjent był bardzo obciążony i od początku jego stan był bardzo ciężki - mówi Ryszard Stus, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.
Mężczyzna na OIOM został przeniesiony z oddziału płucnego. Miał także rozległą miażdżycę.

- Dodatkowo pacjent był obciążony niewydolnością krążeniową - mówi Waldemar Sasiak, ordynator OIOM szpitala w Słupsku.

Na Pomorzu zakażonych świńskim wirusem jest obecnie pięciu chorych w trzech szpitalach. Trójka z nich leczona jest w Słupsku, jeden w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, drugi chory z oddziału kardiologii tego szpitala został przeniesiony do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy.

Według Ryszarda Stusa, dyrektora szpitala w Słupsku - "nowi" pacjenci to młody mężczyzna i jego teść, obaj z okolic Miastka. Starszy obciążony jest przewlekłą chorobą płuc.

- Nadal w ciężkim stanie jest chory leczony za pomocą aparatu ECMO, czyli sztucznego płuca, w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii, widać już jednak u niego pewne oznaki poprawy jego zdrowia - twierdzi Tadeusz Jędrzejczyk, zastępca dyrektora UCK ds. medycznych.
Wprowadzony w ub. piątek zakaz odwiedzin w tym szpitalu został przedłużony - na razie do czwartku.

Po dramatycznych informacjach o zakażeniu wirusem AH1N1 dwóch lekarzy od 23-letniej pacjentki z AH1N1 leżącej w szpitalu w Krakowie, coraz więcej lekarzy i pielęgniarek UCK zgłasza chęć, by się zaszczepić. Dyrekcja Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego gotowa jest to sfinansować - aktualnie tworzona jest lista chętnych. Jeżeli jednak szpital zakupi szczepionki i wtedy okaże się, że pracownik chce z niej zrezygnować, będzie musiał zapłacić za zastrzyk z własnej kieszeni.

Lekarze apelują by nie lekceważyć charakterystycznych dla tej choroby objawów. W przypadku gorączki, bólu głowy, bóli mięśniowo-stawowych, kaszlu, czy bólu gardła należy pozostać w domu i unikać dużych skupisk ludzi. Jeśli objawy nie będą ustępować, a w szczególności gdy nasila się problemy z oddychaniem należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

- Ważne są szczepienia sezonowe - mówi Ryszard Stus. - Pozwalają one na łagodniejsze przechodzenie choroby. Dodatkowo podnoszą odporność organizmu.

W ubiegłym roku odnotowano 97 zachorowań na świńską grypę w województwie pomorskim - zmarło 17 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki