Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Pomorzu przeciętna płaca poszła w górę o 16 proc. Pracownicy ruszyli po podwyżki. Spada wskaźnik bezrobocia

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Na Pomorzu przeciętne wynagrodzenie brutto w kwietniu wyniosło 6971,48 zł i było wyższe o ponad 16 proc. niż rok temu. Ze statystyk dowiadujemy się też, że spadło bezrobocie. Eksperci są jednak ostrożni w opiniach: "Musimy liczyć się ze spowolnieniem gospodarczym, a nawet recesją".

Pomorze. Wynagrodzenia idą w górę. Coraz niższy wskaźnik bezrobocia

W kwietniu stopa bezrobocia na Pomorzu wyniosła 4,8 proc. (w całym kraju 5,2 proc.) i była niższa o 1,4 proc. w stosunku do kwietnia 2021 r. oraz niższa o 0,2 proc. względem marca 2022 r. Analitycy odnotowali niższe wskaźniki bezrobocia we wszystkich powiatach. Najbardziej spadły one w powiecie nowodworskim (o 3,6 proc.) i malborskim (o 2,9 proc.). Jednocześnie należy zauważyć, że mimo dużego spadku, w powiecie nowodworskim było ono najwyższe i wyniosło 11,9 proc. (w kwietniu 2021 r. – 15,5 proc.). A gdzie bezrobocie było najniższe? W Sopocie. W kwietniu wyniosło tam 1,7 proc. (rok wcześniej było to 2,6 proc.).

Na Pomorzu przeciętna płaca poszła w górę o 16 proc. Pracownicy ruszyli po podwyżki. Spada wskaźnik bezrobocia
(mat. GUS)

Wcześniej pisaliśmy: GUS podał najnowsze dane o stopie bezrobocia w Polsce

Problemy kadrowe podkręcą spiralę płacową na Pomorzu?

Gdy spojrzymy na bardziej szczegółowe dane, widać, że niektóre wskaźniki są nieco słabsze. Biorąc jednak pod uwagę negatywne skutki pandemii i toczącą się na Ukrainie wojnę (zatrudnienia w Polsce szukają przecież uchodźcy), nie pogarszają one drastycznie sytuacji na rynku pracy.

„W kwietniu br. w urzędach pracy zarejestrowano 6,2 tys. osób bezrobotnych – o 16,3 proc. więcej niż w kwietniu ub. roku i o 1,9 proc. mniej niż w marcu br. W kwietniu 2022 r. do urzędów pracy zgłoszono 7224 oferty zatrudnienia, o 1341 mniej niż w kwietniu 2021 r. i o 3318 mniej niż w marcu 2022 r. Z danych urzędów pracy wynika, że z końcem kwietnia 2022 r. 17 zakładów pracy zgłosiło w najbliższym czasie zwolnienie około 177 pracowników (w kwietniu 2021 r. odpowiednio 15 zakładów, 415 pracowników)” - czytamy w raporcie GUS dotyczącym Pomorza.

Eksperci wskazują, że problemy kadrowe jeszcze bardziej podkręcą spiralę płacową w wielu firmach, na którą w dodatku będzie miała wpływ wysoka inflacja. W sytuacji szalejącej drożyzny, więcej pracowników przyjdzie do swoich szefów po podwyżki. Ci, chcąc zatrzymać pracownika, będą je wypłacać. W konsekwencji, jeszcze bardziej wzrosną ceny. Sprzedawcy i producenci będą je podnosić, mając świadomość, że ludzi stać na ich zapłacenie. Przypomnijmy, że w maju inflacja wyniosła 13,9 proc. (w kwietniu 12,4 proc.), a to oznacza, że ten wskaźnik w Polsce jest najwyższy od 24 lat.

- Rynek pracy nadal pozostaje silny i chłonny, szczególnie w aglomeracjach miejskich. Ta bardzo dobra sytuacja na rynku pracy ma jednak również swoje ciemne strony. Przede wszystkim nadal mamy deficyt podaży pracy, który silnie wpływa na presję płacową. Jeszcze mocniej rynek pracy, w postaci wzrostu wynagrodzeń, będzie reagował na kolejne odczyty inflacji – twierdzi Mariusz Zielona, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

Przeciętne wynagrodzenie na Pomorzu w kwietniu to 6971,48 zł brutto

W Polsce przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w kwietniu 2022 r. wyniosło 6626,95 zł i wzrosło o 14,2 proc. w odniesieniu do kwietnia 2021 r. oraz zmniejszyło się o 0,6 proc. w stosunku do marca 2022 r. Na Pomorzu przeciętne wynagrodzenie wyniosło 6971,48 zł i było wyższe o 16,1 proc. od zanotowanego rok wcześniej, i o 1,4 proc. niższe niż w marcu 2022 r. Najwyższy wzrost w porównaniu z kwietniem 2021 r. odnotowano w sekcjach: transport i gospodarka magazynowa (o 25,2 proc.), informacja i komunikacja (o 24,3 proc.), administrowanie i działalność wspierająca (o 21,9 proc.), pozostała działalność usługowa (o 20,9 proc.), zakwaterowanie i gastronomia (o 20,3 proc.), budownictwo (o 19,2 proc.), działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją (o 17,5 proc.), działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (o 16,6 proc.).

- Tak wysoką przeciętną płacę na Pomorzu napędza oczywiście dobra koniunktura w Trójmieście i okolicach. Trochę gorzej, jeśli chodzi o pensje, sytuacja wygląda poza Trójmiastem. Dziś pracownicy oczekują podwyżek i ciężko z tej spirali płacowo-inflacyjnej będzie wyjść. A niestety musimy liczyć się ze spowolnieniem gospodarczym, ono nadciąga. W jakim stopniu dotknie nasz kraj i region, dziś trudno zawyrokować. Niektórzy eksperci mówią nawet o recesji. Widzimy już, że przedsiębiorcy mniej inwestują, ostrożniej patrzą w przyszłość. A jak nie ma inwestycji, to nie ma rozwoju. Choć na razie wskaźniki gospodarcze są dobre, to obawiam się, że one mogą się pogorszyć - mówi Tomasz Limon, prezes Pracodawców Pomorza.

Na Pomorzu przeciętna płaca poszła w górę o 16 proc. Pracownicy ruszyli po podwyżki. Spada wskaźnik bezrobocia
(mat. GUS)

ZOBACZ TEŻ: Ile można zarobić w pomorskich samorządach? Są najnowsze dane

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki