Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Pomorzu powstanie nowy radar meteorologiczny. Zostanie wybudowany w gminie Szemud

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Radar w gminie Szemud zostanie wybudowany w lesie, pomiędzy miejscowościami Szemud, Kamień oraz Bieszkowice.
Radar w gminie Szemud zostanie wybudowany w lesie, pomiędzy miejscowościami Szemud, Kamień oraz Bieszkowice. nadesłane przez biuro prasowe IMGW
Dokładną analizę struktury opadów, w tym ich lokalizację, natężenie, a także kierunek oraz prędkość przemieszczania - tym będzie zajmował się nowy radar meteorologiczny, który jeszcze w 2023 roku ma powstać na terenie gminy Szemud. Konstrukcja zastąpi urządzenie pracujące przy porcie lotniczym w Gdańsku. - Lokalizacja radaru na ternie gminy Szemud okazała się najkorzystniejsza ze wszystkich rozważanych - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy.

Nowy radar meteorologiczny na terenie gminy Szemud

Radar zostanie wybudowany w lesie, pomiędzy miejscowościami Szemud, Kamień oraz Bieszkowice. Rozpoczynają się właśnie pierwsze prace budowlane. Natomiast uruchomienie urządzenia planowane jest w wakacje 2023 roku.

- Radary meteorologiczne są rozmieszczone na terenie całej Polski tak, aby zapewnić optymalne pokrycie danymi całego kraju. Na południu Polski gęstość sieci jest większa, ze względu na ukształtowanie terenu. Dotychczas radar monitorujący obszar północnej Polski znajdował się w Gdańsku, na terenie lotniska. Aby umożliwić rozbudowę portu lotniczego konieczne jest przeniesienie radaru, maksymalnie o kilkadziesiąt kilometrów, tak, aby nowy radar monitorował podobny obszar jak radar w Gdańsku - czytamy w odpowiedzi na nasze pytanie przygotowane przez biuro prasowe IMGW-PIB.

Meteorolodzy podkreślają, że wybór odpowiedniej lokalizacji na postawienie radaru, to skomplikowany proces.

- Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Najważniejszą rolę ma ukształtowanie terenu. Zasięg skanu radarowego to 250 km, przeszkody terenowe, np. wzniesienia, powodują, że wiązka jest blokowana i zasięg radaru maleje. Poza tym analizowane są inne czynniki, np. możliwość dojazdu do radaru czy sprawy bardziej formalne. Lokalizacja radaru na terenie gminy Szemud okazała się najkorzystniejsza ze wszystkich rozważanych lokalizacji, dlatego w najbliższym czasie stanie tam radar meteorologiczny - wyjaśnia IMGW.

Zadaniem urządzenia jest dokładna analiza struktury opadów, w tym ich lokalizacja, natężenie, a także kierunek oraz prędkość przemieszczania.

- Radar wysyła do atmosfery falę elektromagnetyczną, której część odbija się od kropel wody, płatków śniegu lub gradzin (hydrometorów). Fala ta wraca do radaru, pokazując w jakiej odległości znajduje się opad. Aby zeskanować jak największą objętość atmosfery radar wysyła wiązkę pod wieloma kątami. Antena radaru przez cały czas się obraca, dzięki temu możliwe jest utworzenie mapy opadów - objaśnia działanie radaru biuro prasowe IMGW.

Budowa ponad 20–metrowej wieży POLRAD kosztować będzie około 20 milionów złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki