Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Pomorzu powstaną dwa nowe muzea: Muzeum Pola Chwały Westerplatte oraz Muzeum Piaśnica

Marek Adamkowicz
P. Świderski
Muzeum Pola Chwały Westerplatte oraz Muzeum Piaśnica, jako filia Muzeum Stutthof w Sztutowie. To dwie placówki muzealne, które mają powstać na Pomorzu.

O podjętych krokach wiceminister Sellin osobiście poinformował w piątek Dariusza Drelicha, nowo mianowanego wojewodę pomorskiego z Prawa i Sprawiedliwości.

- Wojewoda jest przedstawicielem rządu w terenie, więc naturalne jest, że chciałem mu naświetlić idee przedsięwzięcia - dodaje wiceminister, który, przypomnijmy, utworzenie obu placówek zapowiadał na długo przed wyborami.

Zdaniem Jarosława Sellina Westerplatte jest symbolicznym miejscem wybuchu wojny, dlatego powinno być ono odpowiednio zagospodarowane. Prace w tym kierunku podjęto pod koniec minionej dekady, ale zostały one wstrzymane po utworzeniu Muzeum II Wojny Światowej.

- Patrząc pod kątem znaczenia historycznego, Westerplatte możemy porównać z Pearl Harbor, które dla Amerykanów jest świętością - mówi Jarosław Sellin. - To przecież atak na tamtejszą bazę sprawił, że Stany Zjednoczone przystąpiły do II wojny światowej, tak samo, jak atak Niemców na Wojskową Składnicę Tranzytową uznajemy za jej początek w ogóle.

Wedle ministerialnych zapowiedzi Muzeum Piaśnica ma powstać w Wejherowie. Na siedzibę jest typowana Villa Musica przy ul. Ofiar Piaśnicy, której historia sama w sobie jest znamienna. Budynek został wzniesiony w latach 20. minionego stulecia przez Franciszka Panka, lekarza i społecznika. Mieszkające tu córki doktora, nauczycielki Stanisława i Kazimiera Panek, zostały po wybuchu wojny najpierw wyrzucone przez Niemców z domu, a następnie zamordowane w Lesie Piaśnickim. W budynku ulokowało się gestapo, które z tego miejsca koordynowało akcją eksterminacyjną.

- Mało osób, w tym również Polaków, wie, że Piaśnica była miejscem pierwszego mordu ludobójstwa w czasie II wojny światowej - wskazuje wiceminister Sellin. - Zabijano tu ludzi jeszcze przed Palmirami, przed Katyniem, przed Holokaustem.

Zadowolenia z decyzji MKiDN nie kryje ks. prałat Daniel Nowak, kapelan Stowarzyszenia Rodzina Piaśnicka i zarazem kustosz sanktuarium w Piaśnicy.

- Utworzenie muzeum w Wejherowie to dobry pomysł - ocenia duchowny. - Potrzebna jest instytucja, która prowadziłaby badania nad zbrodnią, próbując chociażby ustalić losy poszczególnych ofiar.

Więcej szczegółów dotyczących działań MKiDN w sferze muzealnictwa wiceminister Sellin zdradził podczas czwartkowego wystąpienia w Sejmie. Wspomniał m.in. o Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jego zdaniem placówka powinna przedstawiać w atrakcyjny sposób polską interpretację najstraszliwszego konfliktu w dziejach ludzkości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki