Na Pomorzu może być coraz ciemniej i drożej

  Na Pomorzu może być coraz ciemniej i drożej

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Województwu pomorskiemu brakuje prądu. Jeżeli nie powstanie elektrownia, na nic zdadzą się nasze wysiłki, zmierzające do zwiększania konkurencyjności gospodarczej regionu. Grozić nam będą wyłączenia dopływu energii. Jeżeli nie zainwestujemy, to może dojść do awarii, czyli tzw. blackoutu.
  Naukowcy i biznesmeni biją na alarm, bo kryzys energetyczny w Pomorskiem może się zdarzyć już za 5 -10 lat. Nie uratuje nas przed nim elektrownia atomowa, bo ona powstanie najwcześniej za 15 lat.
  30 proc. - zaledwie w takim stopniu Pomorskie samo zaspokaja swe zapotrzebowanie na prąd
  - Do troski o bezpieczeństwo energetyczne regionu zmusza nas prawo i regionalna strategia energetyki Pomorskiego na lata 2009-2015 - przypomniał Jan Kozłowski, marszałek województwa, podczas konferencji "Bezpieczeństwo energetyczne Pomorza a bezpieczeństwo energetyczne kraju", zorganizowanej w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. - Jesteśmy teraz województwem silnym, konkurencyjnym, ale ta dobra tendencja może zostać zakłócona wskutek niedostatku energii.

  - Już to odczuwamy - stwierdza Teresa Kamińska, prezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Inwestorzy chcą wiedzieć, jakie mamy w strefie rezerwy energetyczne. Pytają, czy możemy im dostarczyć 100 megawatów, a tyle przecież potrzebują dwie rafinerie.

  Teraz w Pomorskiem moc wytwórcza energii elektrycznej wynosi nieco ponad 400 megawatów. Głównymi wytwórcami są Elektrociepłownie Wybrzeże, elektrownie wodne, wiatrowe i biogazowe. Strategia rozwoju energetyki przewiduje budowę elektrowni jądrowej, gazowej i węglowej - np. w rejonie Jeziora Żarnowieckiego, w Gdańsku i niedaleko Gniewu. Gazowa może być w Gdańsku, a dla węglowej wskazywane są rejony Gniewu i portu w Gdańsku.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  no brawo dla autora - jak zwykle olewajstwo

  :)) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 10

  co to jest ten park jakości energii? "Dlatego wskazana jest budowa - na wzór amerykański - parków jakości energii. "

  pominę fakt, że USA to raczej jest mało wiarygodna pod względem...rozwiń całość

  co to jest ten park jakości energii? "Dlatego wskazana jest budowa - na wzór amerykański - parków jakości energii. "

  pominę fakt, że USA to raczej jest mało wiarygodna pod względem energetycznym (ogólnie)zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo