18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Pomorzu kuchenki gazowe na pewno nie wybuchną

Anna Bielińska
Co 12 miesięcy powinna być przeprowadzana kontrola instalacji gazowej i wentylacyjnej
Co 12 miesięcy powinna być przeprowadzana kontrola instalacji gazowej i wentylacyjnej Waldemar Wylegalski
We wtorek w Zielonej Górze doszło do wybuchu kilkudziesięciu kuchenek gazowych. W domach pojawił się ogień. Ewakuowano prawie 7 tysięcy osób. Jedna osoba zginęła, a sześć zostało rannych. W województwie pomorskim podobny wypadek nigdy nie miał miejsca.

- I nigdy się nie zdarzy - zapewnia Katarzyna Wróblewicz, rzecznik prasowy Pomorskiej Spółki Gazownictwa.

Przyczyną awarii w Zielonej Górze był wzrost ciśnienia gazu w stacji. Zawory nie wytrzymały naporu, dlatego kuchenki wybuchały. - Aby u nas tego uniknąć w stacjach gazowych zainstalowaliśmy monitoring elektroniczny, dzięki któremu widać, czy ciśnienie jest w normie. W razie potrzeby możemy szybko interweniować. Oprócz monitoringu codziennie przeprowadzamy kontrole, zwłaszcza teraz, w okresie zimowym - podkreśla Katarzyna Wróblewicz.

Za instalację i kontrolę kuchenek gazowych odpowiadają prywatne firmy. - Zgodnie z prawem budowlanym instalacja gazowa powinna być sprawdzana co najmniej raz w roku i to zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach - wyjaśnia Piotr Jackiewicz z firmy gazowniczej Ul-Term w Gdyni.

Każda z takich firm powinna mieć jednak specjalną licencję. Kilka dni temu gdańska prokuratura oskarżyła właściciela firmy dystrybucyjnej o dostarczenie w ubiegłym roku do zakładu jubilerskiego nielegalnie i niewłaściwie napełnionej butli gazowej. Pojemnik wybuchł. Na skutek poparzeń trzy osoby zmarły, a trzy inne doznały obrażeń.

Zamiast wynająć odpowiednią firmę, mieszkańcy dla oszczędności często instalują kuchenki na własną rękę.

- Nie należy ich instalować pomiędzy oknem a drzwiami, gdyż przeciągi mogą zgasić płomień. Trzeba zwrócić również uwagę na sprawność wentylacji. Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie okapu nad kuchenką z wentylacją - radzi Marian Pruszczyński z PGNiG w Gdańsku. - Przy zakupie kuchenki i innych urządzeń gazowych należy wziąć pod uwagę dysze, które niewłaściwie dobrane mogą spowodować większe zużycie gazu. Powinniśmy dbać także o czystość palników, aby nie dopuścić do zatkania otworów płomykowych, dzięki którym doprowadzane jest powietrze niezbędne do prawidłowego spalania - dodaje.

W sezonie grzewczym wiele rodzin dogrzewa pomieszczenia piecykami i kuchenkami gazowymi. To jedna z najczęstszych przyczyn wybuchu gazu. Kolejną jest natomiast wiek urządzeń.
- Im starsze są te urządzenia, tym niebezpieczniejsze zawory. Kuchenki starego typu powodują największe ryzyko, dlatego też podczas przeglądu instalacji pracownik firmy gazowniczej powinien zaznaczyć, że nadają się one do wymiany - podkreśla Piotr Jackiewicz.

Na Pomorzu mieszkańcy korzystają raczej z kuchenek gazowych niż elektrycznych.
- Czas nagrzewania oraz możliwość płynnej regulacji płomienia jest w jej przypadku znacznie krótszy - tłumaczy Marian Pruszczyński. Kuchenki gazowe są również znacznie tańsze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki