Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na plaży gubią się dzieci. Pięć przypadków w jeden weekend w powiecie nowodworskim

Tomasz Chudzyński
ANNA ARENT-MENDYK/archiwum
Tylko w czasie jednego weekendu w nadmorskich miejscowościach turystycznych powiatu nowodworskiego odnotowano 5 przypadków zagubień małych dzieci. Jedno z nich znalazło się w odległości... trzech kilometrów od opiekunów.

Zagubienia dzieci na plażach, to co roku, obok pijanych amatorów kąpieli i zagrożeń utonięciami, największy problem wakacji nad morzem. Podobne przypadki, choć w sumie proste do uniknięcia, każdego lata angażują spore siły policyjne czy ratownicze.
- Niestety, najczęściej maluchy gubią się z uwagi na brak nadzoru ze strony rodziców, którzy na wakacjach stają się zbyt zrelaksowani - mówi Roman Chmielowski z pomorskiego WOPR, koordynujący zapewnienie bezpieczeństwa na plażach gminy Stegna i Sztutowo. - Nasi ratownicy oczywiście zagubionych dzieci szukają. Najgorzej jednak, gdy w tym samym czasie dochodzi do przypadków podtopień.

Czytaj też: Powiat pucki: W pobliżu Swarzewa w morzu utonął 25-latek

Do zgubienia na plaży może dojść bardzo szybko. Pochłonięty zabawą maluch przestaje kontrolować kierunek oddalania się i miejsce, w którym znajdują się jego rodzice. W tłumie plażowiczów dziecko, niższe wzrostem od dorosłych, oddalone kilka metrów od swoich opiekunów, widzi jedynie nogi i brzuchy. Nie jest w stanie zorientować się, gdzie znajdują się jego bliscy. Wystarczy, że dorośli choć na chwilę przestają zwracać uwagę na dziecko, mogą stracić je z oczu.

Na kąpieliskach strzeżonych od Mikoszewa do Katów Rybackich ratownicy rozdają bezpłatne opaski, na których wypisać należy imię dziecka i kontakt telefoniczny do opiekunów.
- Tak specjalnie przygotowaną opaskę należy nałożyć dziecku na rączkę – przyspieszy to nawiązanie kontaktu z jego opiekunami - dodaje Chmielowski.
- Zaginięcie dziecka w tłumie turystów na plaży, to bardzo stresująca sytuacja, zarówno dla malucha, jego rodziców a także służb - mówi sierż. sztab. Paulina Grzesiowska z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim. - Aby uniknąć podobnych sytuacji, przed wyjściem na plażę należy wypracować z maluchami pewne zasady postępowania. Nasze dzieci powinniśmy przede wszystkich nauczyć danych personalnych i numerów telefonów.

Porady
* Należy zadbać o to by dziecko wiedziało jak się nazywa i gdzie mieszka, może zapamięta również numer telefonu do rodziców.

* Należy zapamiętać i nauczyć dziecko numeru wejścia na plażę, przy którym na nią wchodzimy.

* Trzeba nauczyć dziecko, że w przypadku zagubienia ma zgłosić się do wieży ratowniczej, gdzie ratownicy pomogą mu wrócić do rodziców.

* Dodatkowym środkiem ostrożności będzie założenie maluchowi odpowiednich ubrań. Jaskrawo, kolorowo i specyficznie ubrany maluch, będzie o wiele łatwiejszy do odnalezienia.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki