Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na nielegalnych automatach zarobili 10 mln zł. 14 osób trafi przed sąd

OPRAC.:
Jacek Wierciński
Jacek Wierciński
Pawel Relikowski / archiwum Polskapresse
W Gdańsku, Malborku, Sztumie i Pruszczu Gdańskim, dzięki nielegalnym salonom gry na automatach, mieli w półtora roku zarobić ponad 10 mln zł. Rozpracowując zajmującą się hazardem, zorganizowaną grupę przestępczą, śledczy, którzy skierowali właśnie sprawę do sądu, zabezpieczyli aż 320 maszyn.

- Zlikwidowana grupa przestępcza miała charakter wysoce zorganizowany. Poszczególni jej członkowie pełnili role „kierowników lokali” zajmujących się organizowaniem funkcjonowania lokali z automatami, zatrudnianiem i dyscyplinowaniem pracowników, regulowaniem opłat. Kolejne osoby pełniły rolę tzw. „rozliczeniowców” – zajmowały się codziennym opróżnianiem automatów z pieniędzy. Następna grupa składała się z osób dowożących automaty do gier w wypadku ich zatrzymania podczas kontroli służb celno- skarbowych – wymienia prokurator Marzena Muklewicz z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

W strukturze nieformalnej organizacji, według śledczych, funkcjonowały również osoby zajmujące się dowozem pieniędzy w wypadku konieczności uzupełnienia tzw. „depozytu”, czyli pieniędzy przeznaczonych na wypłaty dla graczy korzystających z automatów.

Jak słyszymy, teraz przed Sąd Okręgowy w Gdańsku trafi 14 osób wchodzących w skład zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym urządzaniem gier na automatach. Domniemana grupa przestępcza działała od kwietnia 2017 r. do listopada 2019 r. na terenie Gdańska, Malborka, Sztumu i Pruszcza Gdańskiego. Umowy najmu na hazardowe salony miały być, w celu ukrycia przestępczego procederu, zawierane na podstawionych ludzi – tzw. słupy, a pracownicy lokali - instruowani o tym, iż w razie kontroli służb celno-skarbowych mają twierdzić, że w lokalu pracują pierwszy dzień, zajmując się wyłącznie pracami porządkowymi.

- Jak ustalono, oskarżeni w wyniku przestępczej działalności uzyskali korzyść majątkową w kwocie ponad 10 mln złotych. Trzem oskarżonym zarzucono kierowanie grupą przestępczą oraz popełnienie przestępstw polegających na urządzaniu gier na automatach wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Pozostałe osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, urządzania gier na automatach oraz pomocnictwa w popełnieniu tego przestępstwa – tłumaczy prok. Marzena Muklewicz.

Według relacji śledczych, na poczet grożących kar i środków karnych, prokuratura zabezpieczyła mienie o wartości ponad 1 mln złotych. Nadto, w toku przeszukań lokali użytkowanych przez sprawców zabezpieczono ponad 320 automatów do gier, telefony, sejfy, urządzenia do monitoringu, a także gotówkę w kwocie powyżej 190.000 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki