Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na naszym terenie w tym roku mieszkańcy zgłosili osiemdziesiąt oszustw internetowych

Joanna Surażyńska-Bączkowska
Święta zbliżają się wielkimi krokami. Niestety, to czas żniw dla oszustów. Policjanci przypominają najważniejsze zasady, by uniknąć zagrożeń.

W powiecie kościerskim w 2015 roku odnotowano 69 oszustw internetowych, do grudnia 2016 roku było ich 80. Nie wszyscy poszkodowani jednak zgłaszają się na policję.

- W samym grudniu 2015 r. odnotowaliśmy 9 przypadków oszustw internetowych, w tym roku, do 13 grudnia mieliśmy 3 takie przypadki - mówi Piotr Kwidziński, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie. - Jeżeli decydujemy się na zakupy przez internet, warto zachować czujność. Na aukcjach działa bowiem wielu oszustów, którzy chcą wyłudzić pieniądze od niczego niepodejrzewających klientów.

Policja radzi, co zrobić, by dokonanie zakupu było możliwie bezpieczne. Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego.

- Nigdy nie kupujmy w sieci korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych - mówi Piotr Kwidziński. - Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć. Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych. Uważajmy na superokazje (przedmioty mogą pochodzić z nielegalnego źródła lub różnić się od tych na zdjęciu).

Zawsze należy sprawdzić wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących (wszystkie informacje powinny znajdować się w historii poprzednich transakcji).

Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność.

- Nie należy przesyłać pieniędzy sprzedawcy przed zakończeniem aukcji - mówi Piotr Kwidziński. - Warto też sprawdzić, czy oferuje on opłatę przy odbiorze. To również wskazuje na jego wiarygodność. Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi. Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i „dokumentacji”.

Jeśli jednak mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa. Jeśli padłeś ofiarą internetowego przestępstwa zachowaj wszy-stkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową itp.

Niestety, nie wszyscy, którzy zostali oszukani przez internet, zgłaszają się na policję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki