Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na "Monciaku" nie można już zaparkować hulajnogi elektrycznej. Sopot porządkuje przepisy

OPRAC.:
Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Jurek Bartkowski/Urząd Miejski w Sopocie
Jesienią, we współpracy z operatorami, miasto zaczęło regulować zasady poruszania się i parkowania hulajnóg. Wypracowane zostało porozumienie, zawarte z większością operatorów, firmami Quick, Bolt i Lime. Kolejne dotyczy Tier, operatora rozpoczynającego działalność w Sopocie.

Zgodnie z porozumieniem miasto, na podstawie rekomendacji operatorów, wyznacza miejsca do parkowania hulajnóg. Już w grudniu 2020 roku utworzono 25 takich miejsc, kolejne będą wyznaczane. Hulajnogi można również parkować przy ogólnodostępnych stojakach rowerowych. Operatorzy zobowiązali się do ograniczenia prędkości ruchu pojazdów do 12 km/h w centrum miasta oraz w części nadmorskiej.

Na "Monciaku" nie zaparkujesz hulajnogi

Ponadto ciąg ul. Bohaterów Monte Cassino jest wyłączony z parkowania hulajnóg, a operatorzy będą przestawiać źle zaparkowane pojazdy w ciągu 2 godzin od otrzymania zgłoszenia o niewłaściwym parkowaniu. Porozumienie reguluje także mniej istotne dla użytkowników kwestie, jak dzielenie się statystykami podróży, co pozwoli na lepsze planowanie infrastruktury w mieście, oraz informowanie użytkowników o zasadach bezpiecznego poruszania się hulajnogą na drodze.

- Każdego nowego operatora, który chce wejść do Sopotu, zapraszamy do zawarcia takiego porozumienia – mówi wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski. – Widać, że podejście operatorów do tego biznesu się zmienia. Po początkowym oporze, teraz chętnie nawiązują współpracę z samorządami, widząc w tym realne korzyści. Bo brak przepisów i zasad, regulujących ruch hulajnóg nie jest z korzyścią ani dla firm ani dla miast. Co ważne, niemal identyczne porozumienia zaczęły podpisywać Gdańsk i Gdynia, dzięki czemu na obszarze całego Trójmiasta obowiązują podobne zasady - dodaje.

Jak bezpiecznie poruszać się hulajnogą:

  • Zgodnie z wciąż obowiązującymi przepisami osoba kierująca hulajnogą elektryczną jest pieszym (trwają prace legislacyjne nad zmianą tej zasady).
  • Hulajnoga elektryczna jest pojazdem mało stabilnym – należy zachować ostrożność przy skręcaniu oraz jeździe po nierównym terenie.
  • Pamiętaj, że osoba idąca chodnikiem może się Ciebie nie spodziewać.
  • Parkuj pojazd tak, by nikomu nie zawadzał, najlepiej przy stojakach rowerowych – a jeśli tych nie ma w pobliżu na brzegu chodnika. Zachowaj co najmniej 1,5m przejścia dla pieszych. Pomyśl o niedowidzących.
  • Widząc leżącą hulajnogę podnieś ją – ktoś może się o nią przewrócić.
  • Stosuj się do ograniczeń prędkości na alejce nadmorskiej.
od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki