Dziennik Bałtycki

Wiadomości

WINIETA
  Na kolanach po "Złoto Bałtyku"

  Na kolanach po "Złoto Bałtyku"

  Sławomir Bednarczyk

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Ponad stu uczestników z kraju i zagranicy uczestniczyło na plaży w Jantarze w Mistrzostwach Świata w Poławianiu Bursztynu.
  Ta jedna z najważniejszych imprez turystycznych Pomorza odbyła się już po raz dziesiąty. Puchar najlepszego na świecie poławiacza zdobyła tym razem 22-letnia Sylwia Augustyniak z Siennicy niedaleko Mińska Mazowieckiego. Zawodniczka zdeklasowała rywali, chociaż w mistrzostwach brała udział po raz pierwszy. - Mistrzostwa to znakomita zabawa - mówi Sylwia Augustyniak. - To moje pierwsze w życiu zwycięstwo w zawodach. Miałam sporo szczęścia.

  W czasie dwóch dni weekendowych zmagań nad brzegiem morza bursztynu poszukiwali zawodnicy z Polski, Kanady, Niemiec oraz Czech. Najsilniejszą kadrę zagraniczną wystawili Hiszpanie. 30 mieszkańców miasta Palafolls z okolic Barcelony było zafascynowanych konkurencją oraz samym "złotem Bałtyku". Aż trójka gości z Katalonii załapała się do ścisłego finału.

  - Pierwszy raz wystartowałam w tego typu zawodach - mówi Esther Torrent Flores z Hiszpanii. - Bursztyn to wielki skarb, a jego zbieranie było dla mnie wielkim przeżyciem. W Hiszpanii mało kto wie, co to za kruszec. Amber jest u nas coraz bardziej popularny i wartościowy, ponieważ każdy, kto choć raz go zobaczy, próbuje go zdobyć. Uważam, że to prawdziwe "złoto Północy".

  W zawodach mógł wziąć udział każdy chętny. Wystarczyło zarejestrować się w biurze zawodów. W czasie finałów w Jantarze rywalizowały trzy grupy zawodników - dzieci i młodzież, dorośli oraz VIP-y. Wcześniej uczestnicy walczyli w eliminacjach w Gdańsku, Gdyni, Helu, Sztutowie i Krynicy Morskiej.

  Sama formuła rywalizacji o bursztynowy laur nie zmieniła się. Zawodnicy zajmują miejsca w przygotowanych nad brzegiem morza stanowiskach i mają dziesięć minut, by z nadmorskiej "kidziny" - plątaniny gałązek, patyczków, muszli, wody i piasku - wygrzebać jak największą ilość bursztynu. "Złota Bałtyku" poszukuje się najczęściej na kolanach - w tej pozycji najlepiej dostrzec kawałki bursztynu. Poławiacze mogą korzystać z narzędzi - kaszorka i grabek. Nad wszystkim czuwają sędziowie, którzy przed każdą z rund zasilają stanowiska rozdrobnionym kruszcem.

  Wśród VIP-ów nie zabrakło znanych aktorów.

  - Pierwszy raz startuję w mistrzostwach i już teraz wiem, że to nie jest mój ostatni występ - mówi Wojciech Wysocki, znany m.in. z roli w serialu "Na Wspólnej". - Jestem zachwycony zawodami. Sam bursztyn oraz wybrzeże w Jantarze mają w sobie coś, co niewątpliwie mocno przyciąga.

  Mistrzostwa to nie tylko rekreacyjna rywalizacja o mistrzowski tytuł. Imprezie towarzyszy cała otoczka związana z bursztynem - od żywych lekcji historii kruszcu, kiermaszu rozmaitości, muzealnych stoisk do tradycyjnej już konferencji naukowej, którą w tym roku zatytułowano "Bursztyn jako dobro turystyczne basenu Morza Bałtyckiego". Nie zabrakło także

  - Idea mistrzostw sprawdza się znakomicie - mówi Roman Pawłowski, wicewójt gminy Stegna organizującej imprezę. - Przez te dziesięć lat bursztyn stał się prawdziwą marką turystyczną regionu, jego znakiem rozpoznawczym, podobnie jak nasze wspaniałe, ciepłe plaże.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo