Na Klinicznej urodziło się ostatnie dziecko. Szpital się...

  Na Klinicznej urodziło się ostatnie dziecko. Szpital się przeprowadza, a na Zaspie z powodu braku miejsc na porodówce odsyła się pacjentki

  Jolanta Gromadzka- Anzelewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Uroczyste powitanie symbolicznego, ostatniego gdańszczanina, który przyszedł na świat na Klinicznej. Szpital się przeprowadza
  1/32

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Karolina Misztal

  Ostatni noworodek przyszedł na świat w szpitalu na Klinicznej w poniedziałek 4.02.2019 r. Przeprowadzka szpitala dopiero się rozpoczęła, a położnictwo na Zaspie już pęka w szwach od nadmiaru pacjentek.
  Będzie miał na imię Józef. Takie imię wybrali jego rodzice Michalina i Krzysztof Grabowscy dla swojego synka, który oficjalnie uznany został za ostatniego noworodka urodzonego w słynnym szpitalu Kliniczna.

  W uroczystym powitaniu symbolicznego, ostatniego gdańszczanina, który przyszedł na świat w tym szpitalu, wzięli udział – p.o. prezydenta Aleksandra Dulkewicz, rektor GUMed prof. Marcin Gruchała, dyrektor UCK Jakub Kraszewski , prof. Krzysztof Preis, kierownik Kliniki Położnictwa, dr n. med. Iwona Domżalska-Popadiuk, kierownik Kliniki Neonatologii oraz przełożona pielęgniarek i położnych Tasija Kalogridou.

  Na blok porodowy mama chłopczyka Michalina Grabowska trafiła nie z miasta, a z oddziału patologii ciąży. Maleńki Józio urodził się za pomocą cesarskiego cięcia w poniedziałek 4.02.2019 r. rano, tuż przed godz. 9. Ważył 3475 g a w skali Apgar dostał 10 punktów, co świadczy, ze jest w pełni zdrowy. Ze względu jednak na fakt, że jest on wcześniakiem – póki co chłopczyk przebywa w inkubatorze.

  Zobacz galerię

  O tym czy zostanie on przewieziony wraz z innymi noworodkami do CMN, czy też będzie mógł wrócić do domu zanim zakończy się przeprowadzka, zdecydują lekarze z Kliniki Neonatologii, którzy się nim opiekują. Póki co maleńki Józek słodko śpi w inkubatorze i nawet nie wie jaki wór prezentów przygotował dla władze miasta Gdańska, uczelni i szpitala. Od p. o.. prezydenta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz chłopczyk dostał m.in. bujaczek. Wśród podarunków od rektora GUMed i dyrekcji UCK znalazły się też m.in. misie, kocyki i różne akcesoria do pielęgnacji niemowląt.

  Kilkanaście godzin wcześniej bo w niedzielę o godz. 12, 19 , również za pomocą cesarskiego cięcia przyszły na świat na Klinicznej bliźnięta – Jagoda i Franek. Ich mama pracuje w szkolnym sekretariacie i studiuje pedagogikę, tata prowadzi własną działalność gospodarczą. Jeszcze dziś wczesnym rankiem wydawało się, że to im przypadną tytuły ostatniej dziewczynki i ostatniego chłopca w historii szpitala Kliniczna, jednak Los zdecydował inaczej.  Podczas gdy w jednym z pomieszczeń Kliniki Położnictwa trwała ta wzruszająca uroczystość powitania małego Józefa, w szpitalu odbywało się wielkie pakowanie medycznej aparatury, która wynajęta przez UCK firma przetransportuje w ciągu dwóch najbliższych dni do nowego lokum w Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. Specjalne, odpowiednio wyposażone karetki, w tym słynna „N-ka” od rana przewożą do nowej siedziby Kliniki Neonatologii najmłodszych pacjentów. Ostatnie noworodki z Klinicznej pojadą do CMN w środę rano.

  W ciągu tych kilku dni „technicznego zamieszania” - jak to określił rektor GUMed prof. Marcin Gruchała zespół lekarzy, położnych i pielęgniarek neonatologicznych będzie dyżurował w obu szpitalach – w starym na Klinicznej oraz w nowym – w CMN. Do przeprowadzki Klinicznej zarząd Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego przygotowywał się i to bardzo starannie od dawna. Zakładano, że operacja przebiegnie sprawnie, Kliniczna ani na dzień nie miała przerwać pracy, jedynie na kilka dni ograniczyć liczbę przyjmowanych porodów. Taką też informację dyrekcja UCK przekazała wojewodzie pomorskiemu.

  Ciężarne szturmują szpital na Zaspie


  Pech chciał, że dziś przed południem kilkadziesiąt mieszkanek Gdańska i okolic w zaawansowanej ciąży poczuło objawy zbliżającego się porodu. A w związku z tym., że od ub. piątku - Kliniczna wstrzymała przyjęcia pacjentek z miasta, przyszłe mamy zaczęły szturmować szpital na Zaspie.

  W efekcie ok. godz 13 Szpital na Zaspie został kompletnie zatkany.

  Nie mamy ani jednego wolego miejsca. Analizujemy sytuację na oddziale patologii ciąży, staramy się wypisać pacjentki, których stan na to pozwala, by wygospodarować choć kilka wolnych miejsc dla ciężarnych, którym przyjęcia nie da się odmówić.

  - Nie mamy ani jednego wolego miejsca – alarmował ok. godz. 15 dr n. med. Maciej Socha, ordynator Oddziału Położnictwa i Ginekologii.

  Z tego powodu do innych szpitali odesłano 20 pacjentek, w Izbie Przyjęć czekało jeszcze 7 ciężarnych kobiet.

  - Analizujemy sytuację na oddziale patologii ciąży, staramy się wypisać pacjentki, których stan na to pozwala, by wygospodarować choć kilka wolnych miejsc dla ciężarnych, którym przyjęcia nie da się odmówić.

  NASZ SERWIS: PORODÓWKI NA POMORZU
  Kliknij i dowiedz się więcej!  Dołącz do grupy na Facebooku "Gdzie rodzić na Pomorzu?" i wymieniaj się opiniami na temat porodówek w województwie pomorskim!


  Zobacz koniecznie!
  Historia najstarszej porodówki w Gdańsku

  POLECAMY NA STRONIE KOBIET:  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pożyczka na dowód do 10.000zł w 30min tu: kredytyk.pl

  tamerek55 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Zarabiaj 1400zł/dziennie przez internet w łatwy sposób
  praca dla każdego, zapisz sie tu: systemzarabiania.pl
  Zacznij dzisiaj i wypłać dzsiaj, szybkie wypłaty, zacznij zarabiać wygodnie z domu...rozwiń całość

  Zarabiaj 1400zł/dziennie przez internet w łatwy sposób
  praca dla każdego, zapisz sie tu: systemzarabiania.pl
  Zacznij dzisiaj i wypłać dzsiaj, szybkie wypłaty, zacznij zarabiać wygodnie z domu przed komputerem!!!
  Liczba miejsc ograniczona!!!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo