reklama

Na jednym z odcinków budowy Trasy Kaszubskiej przejmą nawet 1300 działek [WIZUALIZACJA, ZDJĘCIA]

TSZaktualizowano 
Trwa projektowanie trzech odcinków Trasy Kaszubskiej. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku zapowiada, że prace budowlane rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Wszystkie trzy odcinki S6 od Bożegopola Wielkiego do Gdyni o długości ok. 40 km są na etapie projektowania. Na części odcinków już złożono wnioski o wydanie zgody na realizację inwestycji drogowych, na pozostałe planowane jest jeszcze w kwietniu br. - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku.

- Spodziewamy się, że - po uzyskaniu ZRID-u - w II połowie tego roku rozpoczną się pierwsze prace budowlane (być może w okolicach wakacji). Do końca roku prace będą się toczyły już wzdłuż całej trasy - dodaje Piotr Michalski, rzecznik prasowy gdańskiego GDDKiA.

Koszt budowy 40-kilometrowej pochłonie z budżetu państwa i UE 1 mld 490 mln zł. Do tego trzeba doliczyć także koszty wykupu gruntu. Poznaliśmy już też wykonawców poszczególnych trzech odcinków:

  • z Szemudu do Luzina - zbuduje Budimex za 335,8 mln zł do połowy 2021 r.
  • z Luzina do Bożegopola Wielkiego - zbuduje PORR za 338 mln zł do I kwartału 2021 r.
  • z Gdyni do Szemudu - wybuduje Polaqua za 817 mln zł do końca lipca 2021 r.

- Wykonawcy poszczególnych odcinków przygotowują się do prac budowlanych szykując zaplecze budowy - dodaje Michalski.

Słowa rzecznika potwierdza też wójt Szemudu.

- Na terenie naszej gminy firmy już wydzierżawiają miejsca pod magazynowanie kruszywa, płyt, czy innych materiałów budowlanych - mówi Ryszard Kalkowski.

Póki co nie wiadomo jeszcze jakiego rzędu wyniosą odszkodowania za przejęcie nieruchomości pod budową Trasy Kaszubskiej.

- Sprawa odszkodowań będzie prowadzona przez pracowników Urzędu Wojewódzkiego po wydaniu decyzji ZRID. Ze swej strony będziemy starali się zawierać ugody z właścicielami przed wojewodą, by sprawnie i jak najszybciej wypłacić odszkodowania właścicielom nieruchomości zabudowanych - wyjaśnia Piotr Michalski, który podkreśla, że liczba działek ze względu na długość trasy i jej szerokość jest spora. - Dla przykładu na trzecim odcinku S6 tzw. Trasy Kaszubskiej będzie przejętych przeszło 1300 działek - zauważa rzecznik prasowy.

Drogowcy szacują, że w drugiej połowie 2021 roku droga ekspresowa S6 na odcinku Bożepole Wielkie-Gdynia zostanie udostępniona dla ruchu samochodowego.

Dodajmy, że projekcie przewiduje się dostęp do Trasy Kaszubskiej tylko poprzez dwupoziomowe węzły drogowe.

- W planach przewidziano budowę ośmiu węzłów: Lębork - Południe, Lębork - Wschód, Łęczyce, Strzebielino, Luzino, Szemud, Koleczkowo, Chwaszczyno oraz rozbudowę węzła Gdynia Wielki Kack na S6 Obwodnicy Trójmiasta. W obrębie tego węzła przekrój Obwodnicy zostanie rozbudowany do trzech pasów ruchu - czytamy na oficjalnej stronie drogowej inwestycji trasakaszubska.pl.

- Na przykład w czasach średniowiecznych, czy greckich, tam gdzie przebiegały szlaki transportowe, tam było życie. Budowa tej trasy to historyczna chwila dla gminy Szemud - podkreśla Ryszard Kalkowski.

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie