Na gościnną Ziemię Miastecką - po wrażenia i na wypoczynek

Materiał informacyjny GMINY MIASTKO
Miastko wraz z otaczającymi je miejscowościami tworzy jedną z największych terytorialnie gmin w Polsce, liczy 466,82 km² powierzchni. Gmina Miastko położona jest w zachodniej części powiatu bytowskiego, przy granicy województw - pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Prawie połowę powierzchni gminy Miastko zajmują lasy. W gminie jest ponad 150 akwenów wodnych, z czego 30 ma powierzchnię większą niż 10 ha. W obrębie gminy leży największe w Polsce i jedno z największych w Europie jezior lobeliowych - Jezioro Bobięcińskie Wielkie (pow. 524 ha). Miasteckie jeziora doskonale nadają się do połowu taaakich ryb, uprawiania sportów wodnych, w tym żeglarstwa, a pływanie w nich to sama radość. Stolicą miasteckich sportów wodnych jest Bobięcino, gdzie w szkole żeglarstwa uczą się przyszłe wilki morskie.

W gminie Miastko jest ponad 20 gospodarstw agroturystycznych, które na pewno skuszą niejednego turystę - swojskim jadłem, napojami, rybkami prosto z przydomowego stawu, świeżym mleczkiem, kozim serkiem, wędzonymi pstrągami i jesiotrami, a przede wszystkim niebywałą gościnnością - "jak u mamy". W gospodarstwach tych można wypoczywać czynnie, np. grając w paintball, jeżdżąc na rowerze, konno czy wędkując.

Miastko jest wielokulturowe. Zgodnie żyją w nim rodzimi miastczanie, a także Kresowiacy, Ukraińcy, ludność pochodzenia niemieckiego i Kaszubi. Jeżeli czymś się różnią, to obyczajami i zwyczajami oraz kulturą, czyli różnią się pięknie.

Przyjeżdżając do Miastka warto zwiedzić zrewitalizowany park z fontanną w centrum miasta, przy której można odpocząć i nabrać sił do dalszego spaceru po mieście. Warto zobaczyć Pomnik Narodu Polskiego w parku, a także ratusz zbudowany na początku XX wieku oraz budynek sądu i poczty.

Naprzeciwko budynku poczty można obejrzeć drewnianą figurkę zbója Rummela, który przed wiekami rządził okolicą, łupiąc bogatych i rozdając biednym. Największym zabytkiem Miastka jest kościół pw. NMP Wspomożenia Wiernych, wybudowany w XVIII wieku. Opuszczając Miastko warto przemierzyć ścieżki przyrodnicze nad Studnicą. Ciekawa jest "Kraina Rummela" - urokliwa okolica pełna ciekawostek przyrodniczych i turystycznych, gdzie można się napić krystalicznie czystej wody ze źródełka, zadumać się przy leśnej kapliczce świętego Huberta i na koniec zajrzeć do kryjówki zbója Rummela. Warto też wspiąć się na Górę Królewską (Klaryszewska) i zwiedzić Gród Rummela.

W gminie najciekawszymi unikatowymi zabytkami są szachulcowe kościółki w: Trzcinnie, Wałdowie i Miłocicach. Wszystkie informacje na temat turystycznego pobytu w Miastku każdy otrzyma zachodząc w gościnne progi Centrum Informacji Turystycznej - Bramy Kaszubskiego Pierścienia.

W Miastku co roku odbywa się wiele imprez, z których największą popularnością cieszą się Dni Miastka czy imprezy turystyczne i sportowe, w tym piesze wędrówki na orientację oraz biegi uliczne i przełajowe.

Niestety przyszło nam w tym roku borykać się z „innym” latem niż zwykle. Ale nadal Miastko nie zawodzi swoich turystów , akweny wodne, szlaki rowerowo-turystyczne są otwarte na turystów i witają swoją niezwykłą urodą.

Zapraszamy i życzymy miłych wrażeń!

www.miastko.pl
promocja@um.miastko.pl

Centrum Informacji Turystycznej
tel. 59 720 33 99

Dodaj ogłoszenie