Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na fali - styl marynistyczny w domu i ogrodzie

Materiał Partnera Zewnętrznego
Szum fal, błękit po horyzont i piasek pod stopami to przyjemność zarezerwowana nie tylko dla turystów odwiedzających nadbałtyckie miejscowości. Wiele osób marzy o domu nad morzem, ożywczej bryzie, przestrzeni i naturalności. Aranżacje wnętrz w stylu marynistycznym cieszą się dużą popularnością, bo pozwalają usłyszeć szum fal Bałtyku nawet w środku miasta. Zobacz, jak urządzić swój dom, by przez cały rok być na fali.

Morskie kolory
Żaden inny styl wnętrzarski nie ma tak jasno określonej palety barw. W stylu marynistycznym prym wiodą dwa kolory: niebieski i biały. Błękitne morze i biała piana bałwanów, białe mewy na tle błękitnego nieba – wystarczy chwila, by poczuć słoną, morską bryzę na twarzy. Biały to kolor czystości, nadprzyrodzonych zjawisk, cnoty, niewinności i spokoju. Jest znakomitym remedium na stres, wpływa na dobre samopoczucie, przynosi wyciszenie i ukojenie. Niebieski to symbol nieskończoności, tęsknoty, spokoju i wiary. Dodaje spokoju, ułatwia relaks i podejmowanie decyzji. Kombinacja tych dwóch kolorów pasuje do każdego wnętrza: styl marynistyczny sprawdzi się w salonie, kuchni, łazience oraz pokoju dziecka. W tym stylu można nawet urządzić cały dom!

Meble i materiały
Do stylu marynistycznego najlepiej pasują proste, drewniane, najlepiej białe lub bielone meble – radzi Westwing. Warto poszukać elementów wyposażenia wykonanych z desek o nieregularnych krawędziach i dobrze widocznej strukturze drewna. Drewno powinno także zdobić podłogę. W stylu marynistycznym najlepiej wyglądają jasne deski przywodzące na myśl spacer po molo.

W stylu marynistycznym można łączyć ze sobą meble stare i nowoczesne. Świetnie sprawdzą się także fotele, stoły, krzesła i dodatki z rattanu czy wikliny, przypominające słynne kosze na plaży w Sopocie. W salonie pięknie zaprezentuje się regał na książki w kształcie łodzi, a w pokoju dziecka stylizowanym na kajutę statku na pewno zapanuje nadmorski klimat. Charakterystyczne naturalne tkaniny – len i bawełna – dodadzą uroku całej aranżacji. Warto zdecydować się więc na płócienne zasłony, stylowe narzuty, lekkie firanki oraz naturalne chodniki i dywaniki w kolorach białym, niebieskim i piaskowym.

Marynistyczne dekoracje w domu i ogrodzie
W morskiej aranżacji nie może zabraknąć odpowiednich dekoracji. Na półkach, parapetach i komodach można ustawić wazony lub ozdobne słoiki wypełnione piaskiem z plaży lub muszlami. Modne są także charakterystyczne modele żaglowców, statków, latarni morskich oraz figurki przedstawiające muszelki, rozgwiazdy, ryby albo mewy.

Ciekawą ozdobą ścian będą zawieszone na nich wiosła lub dekoracyjne koła ratunkowe. We wnętrzach marynistycznych dobrze wyglądają także stare mapy lub kotwice. W Polsce szczególne znaczenie mają dekoracje wykonane z bursztynu.

Aby ożywić marynistyczne wnętrze można zdecydować się także na dekoracje w intensywniejszych kolorach – na przykład w granacie lub soczystej czerwieni. Oba te kolory sprawią, że aranżacja stanie się bardziej wyrazista i wesoła.

Na balkonach, tarasach i w ogrodach można rozpiąć stylowy żagiel zamiast parasola. Doskonale sprawdzą się tu także praktyczne liny, sieci rybackie, skrzynie zamiast siedzisk oraz poduszki z morskimi motywami. Wspaniałym uzupełnieniem tej stylizacji będą doniczki z trawami, które będą kojarzyć się z wydmami.

Styl marynistyczny sprawia, że nadmorski klimat będzie nam towarzyszył przez cały rok. Dzięki kilku prostym zabiegom, nawet nie przekraczając progu mieszkania, będziemy czuć się jak w Sopocie czy na Lazurowym Wybrzeżu. Wszystko zależy tylko od chęci i wyobraźni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki