MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na czele wielkopolskich list wyborczych do europarlamentu aż roi się od politycznych spadochroniarzy

Karol Pomeranek
Karol Pomeranek
Najprawdopodobniej do wzięcia w naszym okręgu – tak jak ostatnim razem – będzie pięć mandatów
Najprawdopodobniej do wzięcia w naszym okręgu – tak jak ostatnim razem – będzie pięć mandatów Polska Press
Poza jednym wyjątkiem w nadchodzących wyborach do europarlamentu na jedynkach wielkopolskich list wyborczych partii znajdujących się sondażowo ponad progiem wyborczym, nie uświadczymy Wielkopolan. Wielkopolanka za to otwiera listę w… województwie pomorskim.

Ilu europosłów wybierzemy w Wielkopolsce?

W podzielonej na 13 okręgów wyborczych Polsce w wyborach do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca wybierzemy 53 europosłów. Liczniejsze od nas reprezentacje w PE mają tylko cztery europejskie kraje: Niemcy (96 europosłów), Francja (81), Włochy (76) i Hiszpania (61).

Nie wiadomo tak naprawdę, ilu europosłów wybierzemy w tym roku w Wielkopolsce stanowiącej okręg wyborczy nr 7. Jak podaje tvn24.pl, w Polsce do żadnego okręgu wyborczego nie jest bowiem odgórnie przypisana liczba mandatów do zdobycia, jak to się dzieje np. w przypadku wyborów do Sejmu.

– Zależna jest ona od frekwencji, jaka zostanie osiągnięta w danym okręgu (im wyższa frekwencja, tym więcej mandatów) i znana jest dopiero po zakończeniu głosowania. Może się zdarzyć tak, że dany okręg nie zdobędzie ani jednego mandatu. Otrzymanie przez kandydata największej liczby głosów na liście nie gwarantuje dostania się do europarlamentu

– wyjaśnia portal.

Najprawdopodobniej do wzięcia w naszym okręgu – tak jak ostatnim razem – będzie pięć mandatów. Podczas poprzednich wyborów przypadły one takim politykom jak Ewa Kopacz, Zdzisław Krasnodębski, Leszek Miller, Andżelika Możdżanowska oraz Sylwia Spurek.

Wielkopolskie jedynki spoza Wielkopolski

Kto tym razem trafi do PE z naszego regionu? Na jedynkach list wyborczych ugrupowań, które sondażowo lokują się nad progiem wyborczym, aż roi się od politycznych spadochroniarzy, co jest oczywiście zjawiskiem dość powszechnym nie tylko w naszym regionie.

W Wielkopolsce na ulokowanie na jedynce Wielkopolanki zdecydowała się jedynie Konfederacja. Znalazła się tam zamieszkała w położonej w powiecie kolskim wsi Kobylata prawniczka Anna Bryłka. I to by było na tyle, jeśli chodzi o wielkopolskie akcenty na czubach wyborczych list w Wielkopolsce głównych ugrupowań politycznych.

Listę KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe otwiera politolog z Lublina – Krzysztof Hetman. Numerem jeden na liście Koalicji Obywatelskiej jest Ewa Kopacz z Radomia, z wykształcenia lekarka. Filozof z Krakowa Wojciech Kolarski otwiera z kolei listę Prawa i Sprawiedliwości.

Jedynka na liście Lewicy w Wielkopolsce przypadła posłance z podtoruńskiego Głogowa Joannie Scheuring-Wielgus. Co ciekawe, nie dostała jej związana z Poznaniem i lewicą Katarzyna Ueberhan. Poznańska filozofka znalazła się na jedynce, ale w okręgu pomorskim. To zresztą jedyny wielkopolski akcent jeśli chodzi o jedynki list poza okręgiem wielkopolskim.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zasady głosowania w wyborach europejskich 9 czerwca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski