MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Bulwarze Nadmorskim i Skwerze Kościuszki miasto wymieni latarnie. Na bardziej ekologiczne

OPRAC.:
Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Jak podkreślają gdyńscy urzędnicy, jeszcze w tym roku w najchętniej uczęszczanych przez spacerowiczów miejscach w Gdyni - Skwerze Kościuszki, Bulwarze Nadmorskim oraz na al. Jana Pawła II ma zostać wymienione oświetlenie. Łącznie będzie to prawie 150 nowych latarni parkowych.

Nowe oświetlenie ma nawiązywać kolorem i kształtem do modernistycznego stylu Gdyni. Na Bulwarze Nadmorskim zostanie zamontowanych 88 latarni parkowych, a na Skwerze Kościuszki i al. Jana Pawła II 60 sztuk. Wszystkie zostaną zamontowane w miejsce starych latarni.

– Zarówno Bulwar Nadmorski, jaki i Skwer Kościuszki podlegają ochronie dziedzictwa i dóbr kultury oraz ochronie zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. - Dlatego też nową oświetleniową inwestycję skonsultowaliśmy z Plastykiem Miasta i Miejskim Konserwatorem Zabytków. W ramach tego zadania zamontujemy 148 energooszczędnych latarni parkowych z oprawami LED. Liczymy na atrakcyjne oferty wykonawców, aby jeszcze w tym roku gdynianie mogli korzystać z klimatycznego oświetlenia podczas wieczornych spacerów. Będzie to wielka oświetleniowa przemiana naszych popularnych turystycznych destynacji, która sprawi, że przestrzeń ta zyska nową jakość.

Nowe i inne latarnie

Projekt nowych latarni, które mają powstać w ramach ogłoszonego przetargu, ma się poważnie różnić od tych, które obecnie oświetlają gdynianom wieczorne spacery.

- Dotychczasowe oświetlenie Bulwaru Nadmorskiego oraz Skweru Kościuszki wpisało się w krajobraz naszego miasta - mówi Jacek Piątek, plastyk miasta. - Jednak zła kondycja lamp, nieekonomiczna technologia żarówek sodowych oraz ekologiczne uzasadnienie niezaśmiecania światłem nieba, zmusiła nas do znalezienia nowego rozwiązania dla tych przestrzeni. Wybraliśmy formę lampy zwartej, prostej, minimalistycznej z ukrytym źródłem światła. Lampa ta pozbawiona jest dekoracji. Stylistycznie wpisuje się w modernistyczny charakter Śródmieścia. W projekcie można znaleźć współczesną odpowiedź na historyczne, gdyńskie lampy, które stały wzdłuż ul. 10 Lutego. Nowe lampy wzdłuż bulwaru stworzą wyższy, czytelny rytm pionów i dopełnią architektonicznie przekrój deptaka z falochronem. Z kolei nowe oświetlenie na al. Jana Pawła II uwydatni oś widokową.

Oprócz montażu nowych słupów i opraw latarni wykonawca robót będzie miał również za zadanie:

  • zdemontować istniejące latarnie (słupy i oprawy)
  • wymienić istniejące linie kablowe
  • wymienić rozdzielnicę oświetleniową
  • wykonać dokumentację i pomiary powykonawcze

- Zdajemy sobie sprawę, że wielu mieszkańców z sentymentem odnosi się do kulistych opraw na Bulwarze Nadmorskim, które zamontowane zostały w latach 90-tych ubiegłego wieku - wyjaśnia inż. Michał Fontański, nadzorujący tę inwestycję z ramienia ZDiZ. - Jednak utrzymanie ich w odpowiednim stanie technicznym oraz czystości jest bardzo trudne. Producenci zaprzestali produkcji kloszy w kształcie kul o odpowiednich wymiarach. Dlatego też design nowych latarni będzie gwarantował bardziej ekonomiczną opcję konserwacji i czyszczenia.

Na oferty wykonawców ZDiZ czeka do 5 sierpnia br. do godz. 11:00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki