Na Biskupiej Górce w Gdańsku zakończyły się warte prawie 5 mln zł prace przy I i II etapie zabezpieczenia osuwisk

Maciej Pietrzak
Maciej Pietrzak
"Wzmocnienie skarp, zabezpieczenie osuwisk, to inwestycja oczekiwana od lat przez mieszkańców. Jest kluczowa dla programu rewitalizacji Biskupiej Górki, bowiem stanowi punkt wyjściowy do realizacji dalszych zadań inwestycyjnych w tym rejonie miasta" - podkreśla Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji.

Wykonawcą prac obu etapów była firma Eurovia. Pierwszy z nich dotyczył skarpy w okolicy ul. Pohulanka i Na Stoku. Druga część prac została przeprowadzona w pobliżu ul. Biskupiej.

Czytaj także

W ramach inwestycji skarpy zabezpieczono specjalnymi gwoździami. Wykonany został drenaż z odpływem prowadzącym do nowopowstałych studni. Część skarp została wzmocniona i obudowana.

Obszar zagrożony ruchami masowymi wymagał podjęcia niezwłocznych działań zwiększających stateczność uskoku – wyjaśnia Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor nadzorującej inwestycję Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - W tym celu przyjęto rozwiązanie, polegające na uporządkowaniu istniejącego terenu, budowie konstrukcji oporowych, regulacji stosunków wodnych, wykonaniu zabudowy biologicznej oraz założeniu sieci monitoringu do obserwacji przemieszczeń i ich prędkości. Tylko tak przedstawione kompleksowe rozwiązanie wpłynie na zwiększenie stateczności skarp, nie zagrażając bezpieczeństwu konstrukcji zabudowy skupiającej się u podnóża oraz życiu i zdrowiu ludzi tam zamieszkujących.

Czytaj także

Przypominamy, że w latach 2017-2018 zrealizowano dwa etapy związane z zabezpieczeniem osuwisk. Wykonano wówczas gwoździowanie skarpy polegające na pogrążaniu w niej stalowych żerdzi osadzonych w betonie, tak aby ustabilizować grunt osuwisk. Wybudowano także mury oporowe na szczycie wzniesienia w formie palisady z mikropali.

Zakończone właśnie prace to nie koniec działań przy zabezpieczaniu skarp na Biskupiej Górce. W przyszłym roku będzie w nich przerwa, ale w kolejnych latach rozplanowano jeszcze cztery etapy umocnień.

Stowarzyszenie Biskupia Górka odnalazło grób XVIII-wiecznego...

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Flesz - Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie