Orlen nawiązał współpracę z amerykańską firmą GE Renewable Energy. Przybędzie farm wiatrowych na Bałtyku
Jednym z filarów zielonej transformacji PKN Orlen jest morska energetyka wiatrowa. W związku z tym do końca 2030 roku koncern chce zainwestować w nisko- i zeroemisyjne projekty energetyczne, w tym w offshore, 47 mld zł.
– Realizując strategię ORLEN2030, która zakłada znaczny wzrost mocy z odnawialnych źródeł energii, umocnimy pozycję lidera transformacji energetycznej w Europie Środkowej – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen. – Możliwe będzie to w dużej mierze za sprawą inwestycji w morską energetykę wiatrową i równoległą rozbudowuję portfela OZE o dodatkowe moce zainstalowane m.in. w elektrowniach wiatrowych na lądzie. Wsparciem w realizacji tych ambitnych celów jest porozumienie, które podpisaliśmy z firmą GE Renewable Energy.
– Jesteśmy przekonani, że współpraca i wspólne zaangażowanie w rozwój polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej sprawi, że w zbliżającym się postępowaniu koncesyjnym na nowe farmy znaczna część rozwijającego się rynku morskiej energetyki wiatrowej stanie się udziałem polskiego kapitału – dodaje.

W ramach tzw. pierwszej fazy, wedle założeń PEP2040, do 2030 r. na wodach Bałtyku powstaną farmy o łącznej mocy 5,9 GW. Zgodnie z tym dokumentem, do 2040 roku ich moce wytwórcze w polskiej części morza mają osiągnąć od 9 do 11 GW. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie postępowanie koncesyjne, w ramach którego do rozdysponowania jest jedenaście kolejnych lokalizacji dla farm wskazanych w planie zagospodarowania polskich obszarów morskich. Łączna wartość ich powierzchni to ponad 2,3 tys. km2.
PKN Orlen posiada obecnie jedną koncesję, na której realizowany jest projekt Baltic Power. W nadchodzącym postępowaniu koncesyjnym koncern planuje pozyskać następne lokalizacje, bazując na wiedzy i doświadczeniu własnym oraz GE Renewable Energy.
Partnerstwo PKN Orlen i GE Renewable Energy wesprze rozwój polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej. Poprzez jego realizację chce dążyć do tworzenia w Polsce miejsc pracy, wspierając tym samym rozwój lokalnego łańcucha dostaw dla całego przemysłu morskiej energetyki wiatrowej. Prócz tego, dzięki współpracy z PKN Orlen nie tylko rozbuduje swoje możliwości produkcyjne, ale również wesprze koncern w staraniach o nowe koncesje dla morskich farm wiatrowych.
Rozbudowa potencjału morskiej energetyki wiatrowej to jeden z kluczowych projektów rozwojowych PKN Orlen. Swoje kompetencje i doświadczenie w obszarze morskiej energetyki wiatrowej koncern rozbudowuje m.in. poprzez realizację projektu Baltic Power – morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1,2 GW, powstającej w partnerstwie z kanadyjską spółką Northland Power. Obszar, na którym ma powstać farma wiatrowa w ramach projektu Baltic Power, to ok. 131 km kw., zlokalizowany ok. 23 km na północ od linii brzegowej Bałtyku, na wysokości Choczewa i Łeby. Budowa rozpocząć się ma w 2023 roku, a skończyć w 2026 roku.
Budowa morskich farm wiatrowych. Port Gdynia ma szanse zosta...
POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?