Na 100-lecie Kartuz. Umowa na rekultywację kartuskich jezior podpisana [ZDJĘCIA, WIDEO]

Maciej Krajewski

Wideo

Zobacz galerię (45 zdjęć)
W malowniczej scenerii punktu widokowego Ławka Asesora odbyło się uroczyste podpisanie umowy na przekazanie dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na rekultywację czterech kartuskich jezior: Mielenko, Karczemne oraz Klasztorne Duże i Małe.

Samą umowę podpisali Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz, oraz Dominik Bąk, zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wydarzeniu wzięli też udział m. in. wojewoda pomorski Dariusz Drelich, Maciej Kazienko, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, a także przedstawiciele Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, na czele z dr hab. inż. Jolantą Grochowską, oraz licznie przybyli posłowie i samorządowcy.

- Dzisiaj mamy wyjątkową sytuację, wyjątkowy dzień. Myślę na 100-lecie Kartuz jest to najważniejsze wydarzenie dla naszego miasta i środowiska - mówił Mieczysław Grzegorz Gołuński, podkreślając, iż przedsięwzięcie jest efektem ponad 60 lat zamiarów, oczekiwań i działań samych mieszkańców. - Te jeziora, które teraz przejdą rewitalizację, mogą być naprawdę wspaniałą przyszłością dla środowiska Kaszub, dla Kartuz, dla naszego województwa i całej Polski, bo to będzie świadczyło, że naprawdę marzenia się spełniają.

Wyjątkowość i niemałe znaczenie rekultywacji kartuskich jezior podkreślał także m. in. poseł Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu. Z racji innowacyjności przedsięwzięcia, zwłaszcza oczyszczenia Jeziora Karczemnego, ma być ono pierwszym krokiem w zastosowaniu podobnych metod na całym Pomorzu.

Na 100-lecie Kartuz. Umowa na rekultywację kartuskich jezior...

- To jest naprawdę bardzo ważna chwila. Nie tylko dla Kartuz, nie tylko dla Kaszub, ale również dla całej Polski, żeby dać przykład, w jaki sposób można podejmować działanie na rzecz ochrony środowiska - opowiadał.

Słów uznania i gratulacji dla burmistrza oraz samych mieszkańców nie szczędzili także wojewoda Drelich, poseł Marcin Horała oraz Dominik Bąk, zauważając szczególną zbieżność z jubileuszem uzyskania przez Kartuzy praw miejskich.

- Chciałbym serdecznie pogratulować burmistrzowi (…), że to przedsięwzięcie będzie realizowane i w 100. rocznicę uzyskania praw miejskich zostanie zakończone szczęśliwie. Tego szczęśliwego zakończenia życzę w imieniu zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - mówił zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW.

Jeszcze przed podpisaniem umowy głos zabrała dr hab. inż Jolanta Grochowska, w skrócie wyjaśniając zebranym, na czym będzie polegało całe przedsięwzięcie. Po wszystkim zaś obecni przy Ławce Asesora ruszyli trasą wzdłuż Jeziora Karczemnego do restauracji Złota Jesień.

Pierwsze takie przedsięwzięcie w kraju

Przypomnijmy, że cała sprawa dotyczy gigantycznego przedsięwzięcia, jakim jest rekultywacja czterech jezior kartuskich: Mielenko, Karczemne oraz Klasztorne Duże i Małe. Pierwszy raz projekt został szczegółowo zaprezentowany w połowie lipca, na specjalnej konferencji prasowej z udziałem naukowców Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz prezesa WFOŚiGW w Gdańsku. Przewiduje on kilka etapów, które składać się będą na kompleksowe oczyszczenie jezior i zagospodarowanie terenów wokół, aby można było z nich korzystać.

TUTAJ przeczytasz więcej na temat sposobów rekultywacji czterech kartuskich jezior.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie