Myśliwi przestali polować w lasach. Przyczyną koronawirus. "Nie możemy organizować polowań zbiorowych. Co z ASF, ze szkodami łowieckimi?"

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Decyzją Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego od dnia 24 października polowania zbiorowe są, aż do odwołania, całkowicie zakazane.
Decyzją Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego od dnia 24 października polowania zbiorowe są, aż do odwołania, całkowicie zakazane. Sebastian Wołosz
Udostępnij:
W związku z wprowadzeniem nowych obostrzeń od 24 października nie odbywają się polowania zbiorowe, które powinny rozpocząć się w okresie jesiennym. Decyzją Polskiego Związku Łowieckiego te do odwołania są całkowicie zakazane. Myśliwi i rolnicy pytają, co z szalejącym wirusem afrykańskiego pomoru świń, a także kto pokryje szkody łowieckie wyrządzone przez dziką zwierzynę.

Decyzją rządu 24 października cała Polska znalazła się w czerwonej strefie. To oznacza więcej obostrzeń, które zdaniem Ministerstwa Zdrowia mają zablokować dalsze rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Czytaj: Ministerstwo chciało ochronić drzewa na działce przy Bukowskiej. Jednak deweloper i tak je wyciął. Miejscy urzędnicy sprawę zgłosili policji

Jeden z zapisów rozporządzenia zakazuje zgromadzeń powyżej pięciu osób. Okazuje się, że nowe przepisy uderzają wprost w myśliwych.

Dyrektorka poznańskiego zoo przeciwko strzelaniu do dzików:

Polowania zbiorowe zakazane do odwołania

Decyzją Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego od dnia 24 października polowania zbiorowe są, aż do odwołania, całkowicie zakazane.

- Zgodnie z rozporządzeniem jest zakaz gromadzeń powyżej pięciu osób. W związku z powyższym PZŁ uznał, że trudno przeprowadzić polowania zbiorowe - mówi Mikołaj Jakubowski, przewodniczący ZO PZŁ.

Czytaj: ASF w Wielkopolsce: Rolnicy z terenów objętych ASF będą mogli ubiegać się o wsparcie finansowe przy likwidacji hodowli

Pojawia się jednak formalny problem, czy zgodnie z prawem polowanie zbiorowe można uznać za formę zgromadzenia. Zdaniem PZŁ tak.

- Polowania zbiorowe nie mieszczą się też w żadnym z wyłączeń opisanych w znowelizowanym rozporządzeniu Rady Ministrów. Zarząd Główny PZŁ, gdy tylko sytuacja epidemiczna kraju ulegnie poprawie, podejmie działania zmierzające do ograniczenia zakazu przeprowadzania polowań zbiorowych

- tłumaczy PZŁ.

- Prywatnie uważam, że koła łowieckie wykonują działalność gospodarczą, sterując populacjami zwierzyny łownej, wpływają na ograniczanie szkód na polach i w lasach - mówi M. Jakubowski.

Zakaz polowań a co z ASF?

Zakazem polowań są zaniepokojeni rolnicy, którzy już martwią się o szkody wyrządzone w uprawach przez dziką zwierzynę, a także właściciele trzody chlewnej.

Czytaj: Wirus ASF: Świnie zaraża człowiek. W Wielkopolsce ogniska choroby w stadach trzody chlewnej wykryto tam, gdzie nie było zakażonych dzików

- W Wielkopolsce szaleje wirus afrykańskiego pomoru świń. Po raz kolejny pojawiają się informacje o kolejnych padłych dzikach zakażonych ASF. Bez polowań zbiorowych mogą wybuchać kolejne ogniska - mówią rolnicy.

Do tej pory na terenie województwa stwierdzono sześć ognisk ASF wśród trzody chlewnej. Ostatnie w miejscowości Janków Pierwszy w powiecie kaliskim, gdzie wybito 74 świnie.

- Myśliwi są na pierwszej linii frontu w walce z ASF. Brak możliwości wykonywania polowań zbiorowych może w bardzo niebezpieczny sposób wpłynąć na dalsze rozprzestrzenianie się wirusa - zwraca uwagę łowczy okręgowy.

Szkody łowieckie będą w tym roku jeszcze większe

Myśliwi martwią się też wypłatą szkód łowieckich, wyrządzonych przez dzikie zwierzęta, dla rolników.

- Koła łowieckie, nie mogąc organizować polowań zbiorowych, będą miały ogromny problem z wykonaniem planów łowieckich, za które jesteśmy rozliczani. Niewykonanie rocznego planu odstrzału zwierzyny płowej: jeleni, danieli, saren może skutkować partycypacją kosztów ochrony lasu przed zwierzyną. Wtedy to są duże kary, które koła będą musiały zapłacić

- tłumaczy Mikołaj Jakubowski.

Sprawdź też:

Zaznacza, że myśliwi swoją skuteczność mają przede wszystkim podczas polowań zbiorowych.

- W poprzednim sezonie łowieckim w okręgu poznańskim ponad połowa planu pozyskanych dzików, a pozyskaliśmy ich ponad 22 tys., pochodziła z polowań zbiorowych - mówi M. Jakubowski.

Zobacz też:

Co robią zwierzęta po zmroku, albo gdy nie ma ludzi dookoła? Gdzie w upalne dni szukają ochłody? Czy ma je kto podrapać za uchem? Jak radzą sobie z drapieżnikami? Zobaczcie zdjęcia i filmy fantastycznych zwierząt żyjących w wielkopolskich lasach. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Wielkopolska: Fantastyczne zwierzęta w naszych lasach. Zobac...

Baloo, Kizia, Leoś to zwierzęta, które mają cyrkową przeszłość. Trafiły jednak do poznańskiego zoo. Wraz z nimi dwa lisy z ferm futrzarskich odebrane przez Otwarte Klatki.

Piątka dla zwierząt: Sejm przegłosował zakaz hodowli zwierzą...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Myśliwi przestali polować w lasach. Przyczyną koronawirus. "Nie możemy organizować polowań zbiorowych. Co z ASF, ze szkodami łowieckimi?" - Głos Wielkopolski

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sztucer Browning

Do rolników: hodujcie zwierzęta z poszanowaniem ich dobrostanu, to nie grozi im żadne ASF. Stada muszą mieć dostęp do czystego powietrza, wybiegu, zdrowego jedzenia, słońca. Mięso od tak hodowanych zwierzaków zawsze będzie smaczne i zdrowe. A teraz trzymacie je pod kluczem, non-stop po dachem, w smrodzie odchodów, nafaszerowane antybiotykami, karmione śrutą kukurydzianą. Wielce zdziwieni, że zwierzęta padają... Myśleć, a dopiero potem latać do kół myśliwych po odszkodowania!

Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie