reklama

Muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta w niezwykłej scenerii oliwskiego parku

Jarosław ZalesińskiZaktualizowano 
Mozartiana to nie tylko muzyczna uczta, ale i wycieczka w przeszłość...
Mozartiana to nie tylko muzyczna uczta, ale i wycieczka w przeszłość... Robert Kwiatek
Mozartiana była gdańskim prezentem rocznicowym, podarowanym genialnemu kompozytorowi na jego 250. urodziny w 2006 roku. Jan Łukaszewski, dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego, odkrył wówczas, że park oliwski jest równolatkiem kompozytora

I zorganizował w parku festiwal Mozartowskiej muzyki. Tak idealnie wkomponowała się ona w scenerię ogrodu, że festiwal w następnym roku doczekał się powtórki, a potem na trwałe już wpisał się do kalendarza letnich imprez kulturalnych.

Mozartiana przyciąga publiczność swoim oryginalnym programem. Z jednej strony są to wykonania świetnych zespołów i solistów, z drugiej zaś - przeróbki jego muzyki na mniej czy bardziej egzotyczne i zdawałoby się odległe od oryginału wersje jazzowe czy folkowe. To połączenie wysokiej sztuki z jej przystępniejszym wydaniem to patent na sukces Mozartiany.

Festiwal otworzy w środę 19 sierpnia Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, jeden z najlepszych polskich zespołów kameralnych, o ustalonej od lat marce. Jako dużej miary wydarzenie muzyczne zapowiada się koncert finałowy. Usłyszymy słynnego "Mesjasza" Haendla, w opracowaniu Mozarta, które aż do końca XIX wieku było podstawą wykonań tego oratorium ale współcześnie, gdy zapanował duch możliwie najbliższych pierwowzorowi wykonań muzyki dawnej, jest raczej ciekawostką. Jan Łukaszewski, który ten koncert poprowadzi, zaprosił do Gdańska portugalską orkiestrę instrumentów dawnych Divino Sospiro.

W tej bardzo atrakcyjnie zbudowanej ramie pierwszego i ostatniego dnia posłuchamy na festiwalu Mozarta w najrozmaitszych wcieleniach. Mamy więc - dla przykładu - Mozarta po japońsku, wykonywanego na tradycyjnym japońskim instrumencie, zwanym koto. Ten trzynastostrunowy instrument przypomina trochę europejską cytrę. "Eine kleine Nachtmusik" grane na koto? A dlaczego nie? Słuchaczy Mozartianów, przyzwyczajonych już do takich ekstrawagancji, na pewno też nie zdziwi Mozart w jazzowych opracowaniach, przygotowanych przez znanego gdańskiego muzyka Cezarego Paciorka, a wykonanych z najlepszymi trójmiejskimi jazzmenami.

Na ten koncert organizatorzy zapraszają pierwszego dnia. Drugiego można będzie posłuchać Mozartowskich utworów w wydaniu klezmersko-jazzowym. Dla wielu odwiedzających park oliwski w dniach festiwalu ciekawostką będzie występ trójmiejskich muzyków, grających na basethornach, czyli "odmianie" klarnetu, w XVII wieku uważanej za instrument masoński. Dziś w Polsce jest tylko pięć egzemplarzy tego instrumentu! A Mozart napisał na basethorn całą grupę swoich kompozycji.

Zaś wieczorami obowiązkowo trzeba obejrzeć pokazy żywej fontanny, tańczącej do muzyki Wolfganga Amadeusa.

Program Mozartiana 2009

19.08 (środa)

19.30
estrada przed Pałacem Opatów Koncert inauguracyjny Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, dyryguje Agnieszka Duczmal. W programie Symfonia koncertująca Es-dur oraz Symfonia A-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta.

21.00
fasada południowa Pałacu Opatów Pokaz fontanny tańczącej do muzyki Mozarta.

21.45
estrada przed Pałacem Opatów Mozart według Cezarego Paciorka W programie: utwory W. A. Mozarta w jazzowych aranżacjach. Wykonawcy: Cezary Paciorek - akordeon, aranżacje, Maciej Sikała - saksofon, Dominik Bukowski - wibrafon, Piotr Lemańczyk - kontrabas, Tomasz Sowiński - perkusja.

20.08 (czwartek)
17.00 polana w Parku Oliwskim Mozart dla dzieci, realizacja: Jadwiga Możdżer.

18.30 estrada przed Pałacem Opatów Arie z oper Mozarta. Wykonawcy: Valentina Coladonato - sopran (Włochy), Alessia Nadin - mezzosopran (Włochy), Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Dyryguje Kai Bumann.

19.45 sala w Pałacu Opatów Muzyka Mozarta w wykonaniu Mozartowskiego zespołu basethornowego.

21.00**
fasada południowa Pałacu Opatów Pokaz fontanny tańczącej do muzyki Mozarta.

21.45 estrada przed Pałacem Opatów Klezmer - Mozart program. W programie muzyka klezmerska z parafrazami muzyki Mozarta oraz elementami jazzu. Wykonawcy: Wojciech Mrozek - klarnet, klarnet turecki i basowy, Krzysztof Przybyłowicz - perkusja, Karol Szymanowski - wibrafon, Zbigniew Wrombel - kontrabas, Piotr Wrombel - fortepian, Ihor Lomaga - cymbały, Maryan Lomaha - skrzypce.

21.08 (piątek)

17.00
polana w Parku Oliwskim Mozart dla dzieci.
18.30 estrada japońska Mozart w Kraju Kwitnącej Wiśni. Japońscy muzycy grają Mozarta na instrumencie, zwanym koto.

20.00 katedra oliwska Koncert w ramach 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. Solista Bernard Carlier - organy (Belgia).

21.00
fasada południowa Pałacu Opatów Pokaz fontanny tańczącej do muzyki Mozarta.

21.45
estrada przed Pałacem Opatów Mozart po góralsku. Wykonawcy zespół Turnioki.

22.08 (sobota)

20.30 katedra oliwska "Mesjasz" G. F. Haendla w opracowaniu i instrumentacji Mozarta. Wykonawcy: Cornelia Horak - sopran (Austria), Bogna Bartosz - alt (Polska / Niemcy), Lothar Odinius - tenor (Niemcy), Roland Wood - bas (Wielka Brytania), Polski Chór Kameralny oraz orkiestra instrumentów dawnych Divino Sospiro (Portugalia). Koncert prowadzi Jan Łukaszewski.

Festiwal mozartiana
Gdańsk, 19-22.08
Park Oliwski
Wstęp wolny, oprócz koncertu organowego 21.08 (bilety 12-40 zł) i koncertu funałowego (30-70)

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie