Muzyka fruwającej ryby

  Muzyka fruwającej ryby

  Marcin Mindykowski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Jego członkowie najchętniej mówią o swojej twórczości "muzyka fruwającej ryby". Od ponad 25 lat Osjan tworzy kompozycje naturalne, intrygujące, trudne do zaklasyfikowania i nieustannie ewoluujące. W najbliższą sobotę w gdańskim Żaku też zabrzmią pewnie nieco inaczej. Żaden projekt z udziałem Wojciecha Waglewskiego nie znosi bowiem muzycznej stagnacji.
  Osjan założyli na początku lat 70. dwaj muzycy zespołu Anawa - Jacek Ostaszewski i Marek Jackowski. Choć dziś grupa często nazywana jest "legendą polskiej muzyki świata", to kiedy jej członkowie zaczynali swoją przygodę z graniem, nikt nie operował jeszcze takimi pojęciami.

  Twórczość zespołu stanowiły głównie instrumentalne kompozycje inspirowane muzyką etniczną, wtedy nazywaną folkową. Osjan z powodzeniem łączył prostotę (uzyskiwaną choćby dzięki akustycznemu instrumentarium) z wyrafinowaniem (o tym stanowiły z kolei przede wszystkim wirtuozerskie umiejętności jego muzyków).

  Klasyczny skład grupy wyklarował się na przełomie lat 70. i 80. Tworzyli ją wówczas: gitarzysta Wojciech Waglewski, perkusjonista Milo Kurtis i perkusista Radosław Nowakowski.

  Od połowy lat 80. zespół nagrywa nowe płyty średnio co pięć lat, rzadko też koncertuje. Nigdy jednak nie zawiesił działalności, a tak długie przerwy we wspólnym muzykowaniu powodują, że każde spotkanie jest dla jego członków świętem i emocjonującym przeżyciem.

  W obecnym wcieleniu Osjana Milo Kurtisa zastąpił Jacek Ostaszewski (założyciel grupy). Gościnnie z zespołem występuje też harfistka Anna Sikorzak-Olek. To w tym składzie na początku grudnia grupa nagrała nowy album pt. "Po prostu", na którym członkowie Osjana udowadniają, że wciąż traktują muzykę jako nieustanne poszukiwanie. I zabierają słuchacza w podróż, w której granice wytycza tylko ich własna wyobraźnia.

  Gdańsk. 24.01. Klub Żak, ul. Grunwaldzka 195/197. Godz. 20. Bilety: 20-35 zł.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo