Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka dawnego Gdańska

Dorota Goździewska
Gdańskie królestwo kantat - Kantaty adwentowe, DUX 29 zł
Gdańskie królestwo kantat - Kantaty adwentowe, DUX 29 zł
Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauk szczyci się kolekcją około 8000 zachowanych kompozycji, związanych z kulturą muzyczną dawnego Gdańska. Wiele z tych partytur to jedyne zachowane egzemplarze.

Są wśród nich rękopisy kompozytorów urodzonych i działających w Gdańsku, dzieła napisane na zamówienie kościołów lub rady miasta. Zachowane partytury powstały między końcem XVI a początkiem XIX wieku.

Od niedawna możemy słuchać tych utworów w nowym wykonaniu, w duchu czasów, w których dzieła powstawały. Zawdzięczamy to zespołowi Goldberg Ensemble, kierowanemu przez Andrzeja Mikołaja Szadejkę. Inicjatorem ożywienia dawnej gdańskiej muzyki ze zbiorów Biblioteki PAN była jej dyrektor Maria Pelczar. Współpraca zespołu i biblioteki ma obejmować nagranie wybranych dzieł, które później prezentowane będą w katalogu online, a także w formie płyt CD.

Zaplanowany na wiele lat projekt "Muzyczne Dziedzictwo Miasta Gdańska" rozpoczął się nagraniem kantat adwentowych gdańskich kompozytorów osiemnastowiecznych. Podczas ostatniego Festiwalu im. Johanna Gottlieba Goldberga kantaty gdańskich mistrzów baroku zostały po raz pierwszy zaprezentowane na żywo. Obecnie jest już dostępna płyta, wydana przez firmę fonograficzną DUX.

Kiedy się słucha tej płyty, trudno pojąć, dlaczego kantaty te pozostawały dotychczas nieznane. Są to porywające, rozbudowane kompozycje, z ciekawą harmonią i miejscami bardzo trudnymi partiami solowymi i chóralnymi. To jednak nie stanowiło żadnego problemu dla zespołu Goldberg Ensemble, który świetnie poprowadzony przez Andrzeja Szadejkę w brawurowy sposób oddał charakter i nastrój poszczególnych kantat Johanna Theodora Roemildta, Johanna Jeremiasa du Graina oraz Johanna Balthasara Freisslicha.

Mecenasem projektu jest Urząd Miasta Gdańska, który m.in. w ten sposób przygotowuje nasze miasto do walki o tytuł stolicy kulturalnej Europy w 2016 roku. Płyta jest dostępna w Fundacji Biblioteki Gdańskiej przy ulicy Wałowej 15, w sklepach muzycznych i bezpośrednio u wydawcy. Warto zapoznać się z dorobkiem muzycznym miasta Gdańska, zaczynając właśnie od pierwszej płyty z cyklu "Muzyczne Dziedzictwo Miasta Gdańska". Czekamy na kolejne, równie udane odsłony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki