Muzyka dawnego Gdańska

  Muzyka dawnego Gdańska

  Dorota Goździewska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauk szczyci się kolekcją około 8000 zachowanych kompozycji, związanych z kulturą muzyczną dawnego Gdańska. Wiele z tych partytur to jedyne zachowane egzemplarze.
  Są wśród nich rękopisy kompozytorów urodzonych i działających w Gdańsku, dzieła napisane na zamówienie kościołów lub rady miasta. Zachowane partytury powstały między końcem XVI a początkiem XIX wieku.

  Od niedawna możemy słuchać tych utworów w nowym wykonaniu, w duchu czasów, w których dzieła powstawały. Zawdzięczamy to zespołowi Goldberg Ensemble, kierowanemu przez Andrzeja Mikołaja Szadejkę. Inicjatorem ożywienia dawnej gdańskiej muzyki ze zbiorów Biblioteki PAN była jej dyrektor Maria Pelczar. Współpraca zespołu i biblioteki ma obejmować nagranie wybranych dzieł, które później prezentowane będą w katalogu online, a także w formie płyt CD.

  Zaplanowany na wiele lat projekt "Muzyczne Dziedzictwo Miasta Gdańska" rozpoczął się nagraniem kantat adwentowych gdańskich kompozytorów osiemnastowiecznych. Podczas ostatniego Festiwalu im. Johanna Gottlieba Goldberga kantaty gdańskich mistrzów baroku zostały po raz pierwszy zaprezentowane na żywo. Obecnie jest już dostępna płyta, wydana przez firmę fonograficzną DUX.

  Kiedy się słucha tej płyty, trudno pojąć, dlaczego kantaty te pozostawały dotychczas nieznane. Są to porywające, rozbudowane kompozycje, z ciekawą harmonią i miejscami bardzo trudnymi partiami solowymi i chóralnymi. To jednak nie stanowiło żadnego problemu dla zespołu Goldberg Ensemble, który świetnie poprowadzony przez Andrzeja Szadejkę w brawurowy sposób oddał charakter i nastrój poszczególnych kantat Johanna Theodora Roemildta, Johanna Jeremiasa du Graina oraz Johanna Balthasara Freisslicha.

  Mecenasem projektu jest Urząd Miasta Gdańska, który m.in. w ten sposób przygotowuje nasze miasto do walki o tytuł stolicy kulturalnej Europy w 2016 roku. Płyta jest dostępna w Fundacji Biblioteki Gdańskiej przy ulicy Wałowej 15, w sklepach muzycznych i bezpośrednio u wydawcy. Warto zapoznać się z dorobkiem muzycznym miasta Gdańska, zaczynając właśnie od pierwszej płyty z cyklu "Muzyczne Dziedzictwo Miasta Gdańska". Czekamy na kolejne, równie udane odsłony.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nagrania z dawnego gdańska

  muzyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  super płytka, słuchałem, czekam na następne.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo