Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Malborku szuka dzierżawcy. Kto poprowadzi hotel obok zamku?

Jacek Skrobisz
Muzeum zależy na jak najszybszym uruchomieniu hotelu
Muzeum zależy na jak najszybszym uruchomieniu hotelu fot. Jacek Skrobisz
Władze Muzeum Zamkowego, oprócz zajmowania się bezcennymi eksponatami, mają jeszcze na głowie obowiązki z zakresu... obrotu nieruchomościami. Instytucja kulturalna jest w trakcie poszukiwania firmy, która ponownie uruchomi hotel w sąsiedztwie zamku.

Jeszcze w marcu ogłosi przetarg na dzierżawę zabytkowego budynku oddalonego od warowni o kilkadziesiąt kroków. Muzeum chce też sprzedać swój... ośrodek wczasowy, wyceniany na około 1 mln zł, ale na razie bezskutecznie.

Muzeum zależy na jak najszybszym uruchomieniu hotelu w swoim sąsiedztwie.
- Dobrze zarządzany i sprawnie funkcjonujący hotel zamkowy to istotne uzupełnienie oferty muzeum. I to zarówno w przypadku turystów indywidualnych, jak również klientów biznesowych muzealnego ośrodka konferencyjnego. Chcielibyśmy, żeby przyszły operator hotelu miał doświadczenie w zarządzaniu obiektami o podobnej charakterystyce i gwarantował usługi na wysokim poziomie.

Kilka takich firm udało nam się znaleźć, wstępnie są zainteresowane przystąpieniem do przetargu - mówi Rafał Mańkus, wicedyrektor Muzeum Zamkowego, i zastrzega, że dopiero przetarg pokaże, jakie jest rzeczywiste zainteresowanie firm.

Przy zamku działał już hotel, ale został zamknięty we wrześniu ubiegłego roku. To skutek upadku spółki, która dzierżawiła obiekt od muzeum, a następnie była poddzierżawcą Banku Gospodarstwa Krajowego. Od 2007 roku działalność hotelową kontynuował syndyk, ale nie udało mu się znaleźć nowego operatora. Pięć miesięcy temu obiekt trafił do BGK, a ten zwrócił go muzeum. Otworzyło to drogę do podjęcia kolejnej próby wydzierżawienia zabytku. Wygranie przetargu nie zakończy jednak skomplikowanej procedury, bo ostateczna decyzja w sprawie przyszłości hotelu należy do ministra skarbu, który musi wyrazić zgodę na przeprowadzenie transakcji - mówi Mańkus.

Muzeum jest za to po dwóch przetargach na sprzedaż ośrodka wczasowego w Przebrnie, który posiada od lat 70. Ośrodek, służący dawniej pracownikom muzeum, jest dziś dzierżawiony, ale instytucja chce się go pozbyć z powodu rosnących kosztów utrzymania. Nikt jednak nie przystąpił do przetargów i muzeum wstrzyma się z kolejnymi próbami zbycia ośrodka.

- Jak pokazał ostatni przetarg, obecna koniunktura nie sprzyja takim transakcjom. Uważam, że w tej sytuacji nie uzyskamy satysfakcjonującej ceny za sprzedaż tej nieruchomości - tłumaczy Rafał Mańkus.
[email protected]

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki