Muzeum Sopotu podsumowało 2022 rok. Ile osób odwiedziło placówkę?

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Przemyslaw Swiderski/Polska Press
Muzeum Sopotu ma za sobą owocny 2022 rok. Instytucja podsumowała właśnie ostatnie 12 miesięcy swojej działalności. Ile osób odwiedziło placówkę i co konkretnie można było niej zwiedzić?

Ile osób odwiedziło Muzeum Sopotu w 2022 roku?

W instytucjach kulturalnych 2022 rok był głębokim oddechem po okresie pandemii. Nie inaczej było w przypadku Muzeum Sopotu, który zorganizował liczne wydarzenia kulturalne, a z jego oferty skorzystało prawie 14 tys. osób. Jedną z inicjatyw, która cieszyła się największym zainteresowaniem, była otworzona w marcu wystawa poświęcona SopotPlast, czyli zakładom działającym na terenie kurortu w latach 1957-1993. W ekspozycji pokazano przedmioty wyprodukowane przez spółkę - torby podróżne i plażowe, damskie torebki czy też plastikowe kapturki. Wystawie towarzyszyły wspomnienia byłych pracowników i materiały z archiwum zakładowego.

Drugą dużą atrakcją była wystawa czasowa pt. "Wczasy na wybrzeżu to najprzyjemniejszy wypoczynek". Ekspozycja otwarta pod koniec czerwca skupiła się na tematyce wypoczynku w Sopocie w okresie powojennym i działającemu w Polsce od 1949 r. Funduszowi Wczasów Pracowniczych. Tutaj zwiedzający mogli obejrzeć archiwalne kroniki filmowe, obiekty ze zbiorów Muzeum Sopotu i kolekcji prywatnych.

Piękne Brodwino oraz cykl koncertów

Koniec 2022 roku stał w Muzeum Sopockim pod znakiem cyklu dzielnic. Tym razem była to wystawa zatytułowana "Brodwino. Najpiękniejsza dzielnica Sopotu". Goście mogli zapoznać się z historią osiedla powstałego w latach 70. XX wieku, a w ekspozycji wykorzystano zdjęcia z prywatnych zbiorów sopocian, kolekcji Muzeum Sopotu oraz materiały zebrane podczas kwerendy archiwalnej i bibliotecznej.

Muzeum Sopotu nie ograniczyło się jednak do samych wystaw. Sopocianie mogli uczestniczyć w cyklu koncertów letnich w ogrodzie "Swingujące 3-miasto" i wziąć udział w wykładach historycznych w ramach cyklu "Bliżej Historii". Wspólnie ze Skansenem Archeologicznym Grodzisko i Urzędem Miasta Sopotu zorganizowało konferencję naukową pt. "Dzieje Sopotu".
Jeśli chodzi o publikacje, w 2022 roku czytelnicy dostali opracowanie "Trwałość i użyteczność. Sopockie realizacje architektoniczne Wilhelma Lippkego". To tytuł podejmujący temat architektury Sopotu oraz postaci, która miała ogromny wpływ na dzisiejszy wygląd miasta. Dodatkowo opublikowano pierwszą część przewodnika "Pozdrowienia z Sopotu", która została opracowana na podstawie pocztówek i kart pocztowych prezentujących widoki uzdrowiska z XIX i XX wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Dz PMM

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie