Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Niewidzialny Gdańsk już otwarte! Zwiedź miasto za pomocą dotyku. Przewodnikami po ekspozycji są osoby niewidome

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Muzeum Niewidzialny Gdańsk już otwarte. Przewodnikami po ekspozycji są osoby niewidome
Muzeum Niewidzialny Gdańsk już otwarte. Przewodnikami po ekspozycji są osoby niewidome mat. prasowe
Niewidzialny Gdańsk to nowa atrakcja na mapie Gdańska. Jest nią intrygująca wystawa, której zwiedzanie przebiega w całkowitej ciemności, a przewodnikami są wyłącznie osoby niewidome i niedowidzące. – Wyjdziesz stąd nie tylko wzbogacony o nowe, niezwykłe doświadczenie, ale również rozbudzisz w sobie wrażliwość i empatię na osoby niewidome, których wśród nas jest wiele – obiecują organizatorzy.

Muzeum Niewidzialny Gdańsk już otwarte! Co można zobaczyć?

Ideą muzeum jest wejście na chwilę w świat osób niewidomych i odkrycie rzeczywistości za pomocą wszystkich zmysłów, poza wzrokiem. Zwiedzanie odbywa się bowiem w całkowitej ciemności, pod opieką jednego z przewodników. Są nimi osoby niewidome bądź niedowidzące, które na co dzień żyją w ciemności i doskonale potrafią się w niej poruszać.

Zwiedzanie całej wystawy trwa prawie godzinę. Około 40 minut grupa zwiedzających przebywa w części ciemnej, przechodząc poszczególne etapy wystawy. Rozpoznawanie miejsc i najważniejszych lokalnych symboli odbywa się głównie za pomocą dotyku, są też elementy dźwiękowe, które pozwalają na większe doświadczenie konkretnej przestrzeni.

Następnie przez około kwadrans w części jasnej odbywa się spotkanie z przewodnikiem, który pokazuje m.in różne przedmioty użyteczne w życiu osoby niewidomej, tłumaczy podstawowe zasady alfabetu Braille'a i odpowiada na wszystkie pytania nurtujące zwiedzających.

Muzeum Niewidzialny Gdańsk. Skąd pomysł?

– Sam pomysł nie jest nowy, bo takie niewidzialne ekspozycje znajdują się już w Polsce i zagranicą. Nasza wystawa różni się tym, że chcieliśmy osadzić ją w klimacie gdańskim i pokazać zwiedzającym historię miasta za pomocą jego symboli – mówi Barbara Kuklińska, pomysłodawczyni wystawy.

Niewidzialną Wystawę wymyślili Węgrzy. Kobieta, której mąż stracił wzrok, nie chciała, by dzieliła ich ogromna przepaść w postrzeganiu świata. Postanowiła wyciemnić całe mieszkanie, tak aby znaleźć się w takiej samej sytuacji jak jej życiowy partner.

W Polsce po raz pierwszy taka „niewidzialna ekspozycja” zaistniała w 2011 roku. Po dziś dzień znajduje się w Warszawie w budynku Millenium Plaza. Gdańska wystawa nie robi niestety tak spektakularnego wrażenia jak jej stołeczna odsłona, ale nie można jej odmówić ważnego waloru edukacyjnego oraz roli, jaką pełni w aktywizacji osób niepełnosprawnych.

Muzeum Niewidzialny Gdańsk. Lokalizacja, godziny otwarcia, cennik

Muzeum Niewidzialny Gdańsk powstało w pomieszczeniach budynku Centromor przy ulicy Okopowej 7, na pierwszym piętrze.

Godziny otwarcia

Wystawa otwarta jest codziennie w godzinach:

  • 11:00-19:00 (od pon. do czw.),
  • 10:00-20:00 (od pt. do nd.).

Ceny biletów

  • Normalne: od 31 do 34 zł,
  • Ulgowe: od 27 do 30 zł.

Bilety można kupować za pośrednictwem strony WWW Niewidzialnego Gdańska.

Zwiedzanie odbywa się w grupach nie większych niż sześć osób. Istnieje również możliwość zwiedzania w języku angielskim – warunkiem jest wcześniejsze umówienie się telefonicznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki