Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Narodowe ogłasza zbiórkę na na zakup obrazu Hermana Hana [ZDJĘCIA]

Grażyna Antoniewicz
W Domu Aukcyjnym Sotheby's w Londynie 8 lipca odbyła się aukcja obrazów starych mistrzów. Wśród dzieł znalazł się obraz Hermana Hana "Alegoria cnoty małżeńskiej" z około 1600 roku. Wystawiono go na sprzedaż za kwotę od 150  tys. do 200 tys. funtów. Obraz jednak nie znalazł nabywcy. Teraz gdańskie Muzeum Narodowe szuka funduszy, by zakupić dzieło.
W Domu Aukcyjnym Sotheby's w Londynie 8 lipca odbyła się aukcja obrazów starych mistrzów. Wśród dzieł znalazł się obraz Hermana Hana "Alegoria cnoty małżeńskiej" z około 1600 roku. Wystawiono go na sprzedaż za kwotę od 150 tys. do 200 tys. funtów. Obraz jednak nie znalazł nabywcy. Teraz gdańskie Muzeum Narodowe szuka funduszy, by zakupić dzieło. Muzeum Narodowe w Gdańsku
Obraz gdańskiego mistrza to dzieło niezwykłe nie tylko ze względu na walory artystyczne, postać malarza, ale też ze względu na tematykę - mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku Wojciech Bonisławski.- Bardzo nam zależy, aby go mieć w swoich zbiorach.

Herman Han, malarz królewski, niezwykły narrator opowieści biblijnych, portrecista - jeden z najwybitniejszych gdańskich artystów epoki manieryzmu i baroku.

Na aukcji obrazów starych mistrzów oraz malarstwa brytyjskiego w londyńskim Domu Aukcyjnym Sotheby's 8 lipca pojawiła się "Alegoria cnoty małżeńskiej" Hermana Hana, z około 1600 roku.

- Z katalogu aukcyjnego wynika, iż obraz był sprzedany w 1912 roku przez słynny berliński dom aukcyjny Rudolpha Lepkego, w którym często pojawiały się obiekty pochodzące z Gdańska lub reprezentujące gdańską sztukę i rzemiosło. W 1997 roku "Alegoria" Hana znalazła się w jednej z prywatnych galerii w Düsseldorfie, dalsze losy dzieła są nieznane - opowiada Małgorzata Buchholz-Todoroska z Muzeum Narodowego w Gdańsku.

W Londynie "Alegorię cnoty małżeńskiej" wystawiono na sprzedaż za kwotę od 150 tys. do 200 tys. funtów, jednak nie znalazł nabywcy.
- Ukazuje niezwykle interesującą, osadzoną w realiach historycznych uroczystość zaślubin Agathy von der Linde, córki gdańskiego burmistrza Johanna von der Linde, z Valentinem von Bodeck, późniejszym burmistrzem Gdańska (urząd ten pełnił w latach 1619-1635) - opowiada kurator oddziału sztuki dawnej. - Niezwykle rozbudowana, tłumna scena zaślubin ukazana została na tle odległej panoramy Gdańska i wzbogacona wieloma wątkami symbolicznymi. Zachwyca bogactwem detali w warstwie rodzajowej i wyszukaną treścią alegoryczną - dodaje pani kurator.

Obraz namalowany olejno na desce, o znacznie wydłużonym, prostokątnym kształcie mógł pierwotnie stanowić wieko wirginału. Sam instrument być może został podarowany pannie młodej jako ślubny prezent. Instrumenty tego typu, przypominające późniejsze klawesyny czy szpinety, były niezwykle popularne w północnej Europie od XVI do XVII wieku i często pojawiały się na obrazach mistrzów holenderskich ukazujących zaciszne wnętrza mieszczańskich domów.
Nie mniej ważna od treści obrazu jest postać jego autora. Herman Han urodził się prawdopodobnie w Nysie na Śląsku lub w Gdańsku, na co wskazują najnowsze badania, około 1575 roku, a zmarł około 1628 roku w Chojnicach, między 18 grudnia 1627 a 22 marca 1628. Miał wtedy zaledwie 53 lata. Zdążył jednak sporządzić testament. Przekazał jezuitom chojnickim złoty krzyż ozdobiony granatami, natomiast ubogim ze szpitala ofiarował 25 grzywien.

Należy do najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa manierystycznego i wczesnobarokowego w Polsce. Z Gdańskiem związany był wiele lat, tworzył dla klasztorów w Oliwie, w Pelplinie i w Żarnowcu, otrzymał tytuł malarza nadwornego Zygmunta III Wazy. W Gdańsku działał od około 1597 roku, zatem obraz zaślubin z londyńskiej aukcji należy do jego najwcześniejszych realizacji wykonanych na gdańskie zamówienie. Był katolikiem, stąd monumentalne realizacje klasztorne, ale tworzył też dzieła mniejsze na prywatne zlecenia.

Muzeum Narodowe w Gdańsku posiada w swoich zbiorach inne dzieło Hermana Hana, obraz "Trójca Święta", namalowany w latach 1605-1615, zapewne jako fragment nastawy ołtarzowej.

- Obraz gdańskiego mistrza to dzieło niezwykłe nie tylko ze względu na walory artystyczne, postać malarza, ale też ze względu na tematykę - mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku Wojciech Bonisławski. - Bardzo nam zależy, aby go mieć w swoich zbiorach. Zwróciliśmy się o dofinansowanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz do Urzędu Marszałka Województwa Pomorskiego. Jednakże, by kupić to bezcenne dzieło, potrzebna jest także pomoc finansowa sponsorów, którzy docenią i zachwycą się tym wyjątkowym obrazem. Dlatego zwracamy się do firm, instytucji i osób prywatnych - wszystkich miłośników sztuki i kultury gdańskiej - o pomoc w pozyskaniu funduszy na zakup obrazu Hermana Hana, który nadal czeka na nabywcę w Domu Aukcyjnym Sotheby's w Londynie.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki