Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum mocno się zazieleni [GALERIA ZDJĘĆ]

Maciej Wajer
Wdzydzki skansen zyska zupełnie nowe oblicze, dzięki odtworzeniu tradycyjnej zieleni.

Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny to placówka, w której można podziwiać przede wszystkim zabytkowe budynki dawnej architektury ludowej. Już niedługo zwiedzający będą mogli zobaczyć zdecydowanie więcej. Wszystko za sprawą realizacji specjalnego projektu, którego głównym założeniem jest odtworzenie tradycyjnej, dawnej zieleni.

- Od wielu lat myśleliśmy o takim przedsięwzięciu i staraliśmy się je realizować w miarę możliwości finansowych drobnymi krokami - wyjaśnia Bartosz Stachowiak z Działu Upowszechniania i Promocji MKPE we Wdzydzach. - Jednak dzięki dofinansowaniu, udało się to zrobić na zdecydowanie większą skalę. Chciałbym zaznaczyć, że pracownik naszego muzeum, dr Tadeusz Sad-kowski, w wyniku swojej długoletniej pracy, zgromadził bogatą dokumentację oraz wiele informacji na temat tradycyjnej zieleni, którą teraz możemy wiernie odtwarzać dzięki wspomnianej dotacji. Staraliśmy się, by szata roślinna nawiązywała do tradycji agrarnych obowiązujących na tym terenie w XIX i XX wieku.

Na razie, nowa zieleń nie jest mocno widoczna, ale w miarę upływu czasu, sytuacja ta będzie zdecydowanie się zmieniać.

- Najlepsze efekty będą oczywiście widoczne dopiero za kilka, a nawet kilkanaście lat - dodaje Bartosz Stachowiak. - Jednak już teraz można sobie wyobrazić to, jak zmienią się poszczególne elementy naszego muzeum.

Jak podkreślają pracownicy wdzydzkiej placówki, dawna architektura nie istniała bez odpowiedniej zieleni i odgrywała niezwykle ważną rolę w codziennych życiu mieszkańców kaszubskiego i kociewskiego regionu. Dzięki projektowi, będzie można przenieść się w czasie i zobaczyć, jak dawniej wyglądały zabudowania w otoczeniu zieleni.

- O zieleni decydowały głównie względy praktyczne, aczkolwiek estetyki też nie można odmówić. Jeśli chodzi o aspekt praktyczny, to przykładem mogą być chociażby klony, które sadzono w pobliżu zabudowań, ponieważ miały one chronić przed pożarami i wiatrami - informuje dr Tadeusz Sadkowski.

Aby zachować tradycyjny krajobraz, posadzono takie drzewa jak: świerki, dęby, wiązy, modrzewie, lipy, brekinie i cisy. Jak wyjaśnił dr Sadkow-ski, niektóre z nich wykorzystywano dawniej jako drewno o-pałowe, a także do narzędzi stolarskich. W ramach projektu, przy niektórych zagrodach powstały warzywniaki i małe sady. Jeśli chodzi o drzewa owocowe, to zasadzono jabłonie w różnych odmianach takich jak papierówka czerwona, kronselka czy też kosztela. Nie zapomniano też o gruszach, renklodach, śliwach węgierskich oraz wiśniach. To wszystko uzupełniono krzewami porzeczki, agrestu, leszczyny, róży i śnieguliczki.

Projekt muzeumPracownicy Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach przygotowali specjalny projekt.

Nosi on nazwę „Odtworzenie tradycyjnej zieleni jako otoczenie zabytkowych obiektów w zespołach architektonicznych w muzeum na wolnym powietrzu we Wdzydzach Kiszewskich”. Otrzymał on dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w wysokości prawie 100 tys. zł. Wartość całego przedsięwzięcia oszacowano z kolei na 140 tys. zł. W jego ramach przeprowadzono również rewaloryzację historycznego Parku Gulgowskich. Polegała ona między innymi na odkrzaczeniu, odchwaszczeniu i uporządkowaniu terenu parku o powierzchni 7950 metrów kwadratowych. Ponadto zrewitalizowano również około 300 metrów ścieżek parkowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki