Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Miasta Gdyni z nową wystawą

Marcin Lange
Muzeum Miasta Gdyni
Będzie to coś na kształt narracji o mieście. Poprzez historie pewnych ludzi - autentycznych i fikcyjnych - mamy dotrzeć do sedna Gdyni. W miejskim muzeum przygotowywana jest nowa wystawa

Muzeum Miasta Gdyni całkowicie zmieni swoje oblicze. Wszystko dlatego, że placówka pozyskała blisko pół miliona złotych dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Wspieranie działalności muzealnych" na zorganizowanie nowej wystawy stałej "Gdynia - dzieło otwarte".

Kwota pokryje około jednej trzeciej kosztów jej organizacji. Pozostałą część władze muzeum zamierzają pozyskać od miasta oraz sponsorów. Zanim jednak zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć nową wystawę stałą, minie jeszcze sporo czasu. Ta ma być bowiem gotowa dopiero jesienią przyszłego roku.

- Środki pozyskane z ministerialnej dotacji to dobry początek, aby działać w tym temacie - mówi Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni. - Projekt nowej wystawy cały czas tak naprawdę ewoluuje i jest otwarty. Będzie to coś na kształt opowieści narracyjnej o mieście. Poprzez historie pewnych ludzi - autentycznych i fikcyjnych - będziemy chcieli pokazać, co z mitu, etosu Gdyni i tak zwanej gdyńskości, od początku miasta do 1989 roku, wciąż jest aktualne.

Nowa ekspozycja ma nie tylko opowiadać o fenomenie Gdyni, która w ciągu dekady zmieniła się z wioski rybackiej w wielkie miasto, ale też poszukiwać odpowiedzi na pytania o jej nowoczesność. Między innymi na to, jaka dziś jest percepcja gdyńskich mitów -polskości, szybkości czy też otwartości.

- Póki co nad szczegółami nowej wystawy stałej pracują specjalne grupy muzealne zajmujące się poszczególnymi wątkami i tematami - tłumaczy Jacek Friedrich. - Koncepcja jest taka, aby budować historię wokół poszczególnych eksponatów, jak np. zachowany gdzieś bilet kolejowy z centralnej Polski z okresu międzywojnia, który ktoś kupił, aby rozpocząć w Gdyni nowe życie. I właśnie wokół takich eksponatów chcemy tworzyć opowieści.

Obecna wystawa stała placówki ma już osiem lat. Przygotowano ją w 2007 roku, gdy muzeum przenosiło się z Domku Abrahama do gmachu przy ul. Zawiszy Czarnego. Nie da się ukryć, że przez tyle lat zdążyła się opatrzyć zwiedzającym, a i większość gdynian ją zwiedziła. Ci, którzy jeszcze nie mieli okazji, czas mają do końca lutego. Wówczas ekspozycja zostanie usunięta. Część muzealiów trafi do magazynów, część prawdopodobnie zostanie wykorzystana przy aranżacji nowej ekspozycji.
Rolę "przejściowej" wystawy stałej pełnić będzie ekspozycja "Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym", którą zwiedzać w placówce można od września 2014 roku.

- Wystawa, która właśnie kończy niejako swój żywot, była bardzo ważna. To bowiem pierwsza muzealna opowieść o mieście. Spełniła swoją ważną rolę, ale nie da się ukryć, że jej czas już przeminął. Mam nadzieję, że ekspozycja nad którą pracujemy, w pewien sposób będzie ją też uzupełniać - dodaje dyrektor Muzeum Miasta Gdyni.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki