Wirtualny spacer po okręcie podwodnym możliwy jest dzięki wykorzystaniu zdjęć sferycznych „Sokoła”. Projektem tym zajęli się specjaliści z firmy Nava, w tym Krzysztof Basista i Marek Buła z jej działu badań i rozwoju. W ciągu dwudniowej inspekcji zeskanowano laserowo cały okręt oraz zrobiono dziesiątki zdjęć.
**
- Jest to pierwszy, taki projekt w prawie 30-letniej historii naszej firmy – mówi Paweł Strzelec z firmy Nava. - Podczas wirtualnego spaceru zwiedzający będą mieli możliwość zapoznania się z wyposażeniem i urządzeniami na okręcie. Obejrzeć będzie można m.in. mostek, mesę, torpedownię, maszynownię, czy kajutę oficerską. Do stworzenia takiej właśnie możliwości zwiedzania okrętu została wykorzystana technologia wirtualnej rzeczywistości, stosowana w Navie jako wsparcie tradycyjnej dokumentacji projektowej.
**
Wirtualny spacer po ORP „Sokół” proponowany będzie uczestnikom różnych pikników i wydarzeń, współorganizowanych przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Jak na razie nie będzie natomiast elementem stałej ekspozycji w placówce przy ul. Zawiszy Czarnego 1B.
**
- Mamy już techniczne możliwości, aby zabrać chętnego na taki, wirtualny spacer – mówi Małgorzata Derlacz-Chmielowiec z Muzeum Marynarki Wojennej. - Odbywa się to za pomocą założenia na oczy specjalnych gogli.
**
Jak dodaje Tomasz Miegoń, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, pracownicy kierowanej przez niego placówki ruszą z tym projektem w Polskę.
- Nasz dział promocji i edukacji współpracuje z wieloma różnymi instytucjami w kraju – mówi dyrektor Miegoń. - Widzę możliwość, aby nie tylko osobom z Gdyni i Pomorza, ale z całej Polski udostępnić wirtualny spacer po okręcie podwodnym.
Dyrekcja Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przewiduje też, że w perspektywie najbliższych dwóch lat uda się wyeksponować prawdziwy okręt ORP „Sokół”, zbudowany w 1966 roku w niemieckiej stoczni Nordseewerke i wycofany ze służby w Marynarce Wojennej ponad dwa lata temu. Przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej wydali na to zgodę już w 2018 roku. Dyrekcja Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni czeka teraz na oficjalny dokument, potwierdzający przekazanie okrętu. Sama dokumentacja przystosowania "Sokoła" do zwiedzania jest już gotowa. Opracował ją 30-osobowy zespół z Navy pod nadzorem Tomasza Duszy i Magdaleny Poryadin. Okręt miałby zostać ustawiony w suchym doku nieopodal skweru Kościuszki. Warto dodać, że inny, wycofany ze służby okręt typu Kobben, ORP „Jastrząb”, już dziś mieszkańcy i turyści mogą podziwiać w Gdyni. Ustawiono go na Oksywiu przy ul. Śmidowicza, nieopodal Akademii Marynarki Wojennej i Komendy Portu Wojennego.
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Mularczyk: Celem komisji ds. rosyjskich wpływów nie jest ingerowanie w wybory
- Typowy Polak według sztucznej inteligencji. Zobacz, jak AI widzi Europejczyków
- Tajemnicza śmierć agentów włoskiego wywiadu i służb Izraela w katastrofie łodzi
- "To interes Polski i całego Zachodu". Sellin o komisji ds. rosyjskich wpływów