Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzyna z ciekawą ekspozycją [ZDJĘCIA]

Maciej Wajer
Atrakcją Muzeum Kolejnictwa jest oryginalna parowozownia oraz zabytkowe parowozy
Atrakcją Muzeum Kolejnictwa jest oryginalna parowozownia oraz zabytkowe parowozy Maciej Wajer
Po prawie dwuletniej rewitalizacji Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie zyskało nowy blask. Jak wygląda zmieniona ekspozycja przekonamy się już niebawem.

Kościerskie Muzeum Kolejnictwa działa od początku lat 90. minionego wieku i jest jedną z najchętniej odwiedzanych placówek w tej części Kaszub. Teraz zwiedzających może być znacznie więcej, bo w muzeum znajdą się prawdziwe perełki.

Nowa ekspozycja jest efektem projektu "Pomorskiej kolei skarbnica - rewitalizacja zabytkowych obiektów Zespołu Parowozowni w Koście- rzynie". Został on zrealizowany w partnerstwie z gminą miejską Kościerzyna i Zarządem Głównym Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie, przy współpracy z PKP Nieruchomości Oddział w Gdańsku oraz pomorskim wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Pomysłodawcom udało się zdobyć dofinansowanie z funduszy unijnych w wysokości ponad 1,4 mln zł. Dzięki tym środkom wyremontowano dwa zabytkowe obiekty - halę parowozowni wraz z przybudówkami oraz budynek administracyjny, choć dla zwiedzających z pewnością będą najciekawsze elementy nowej ekspozycji.

Pierwsza z nich to makieta o powierzchni powyżej 12 m kw., która przedstawia kościerską stację kolejową. Warto dodać, że jest to wizualizacja pokazująca to miejsce w II połowie XX w. wraz z parowozownią, dworcem i pozostałą infrastrukturą. Historyczne zabudowania zostały odtworzone z zachowaniem detali i rzeczywistych proporcji.

Na drugiej makiecie pokazana zostanie zasada działania kolei magnetycznej, co może być ciekawostką nie tylko dla miłośników kolejnictwa, ale też pasjonatów fizyki.

- Zasada działania tego rodzaju kolei opiera się na zjawisku nadprzewodnictwa - wyjaśnia Michał Pakuła z Muzeum Kolejnictwa w Koście- rzynie . - Dzięki temu obiekt zawieszony nad torem może lewitować, co można zobaczyć właśnie na tej makiecie.

W muzeum będzie można również zapoznać się z bogatą historią kolejnictwa. Umożliwią to infokioski, telewizory, ekrany dotykowe czy też projektory. Jeśli chodzi o te ostatnie, to na pewno wielką atrakcją będzie sala wyposażona w projektor 3D.

Oficjalne otwarcie nowej ekspozycji odbędzie się w najbliższy piątek, 2 maja, o godz. 12. W programie m.in. odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz posadzenie pamiątkowego dębu, konferencja popularnonaukowa, przejażdżki drezyną, gry terenowe oraz gra w baśkę w zabytkowych wagonach.

Czytaj cały artykuł w poniedziałkowym (28.04.2014r.) papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo kupując e-wydanie gazety.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki