Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum II Wojny Światowej połączy się z Muzeum Westerplatte

nie
Przemyslaw Swiderski
Od 1 grudnia 2016 r. Muzeum Westerplatte i Muzeum II Wojny Światowej będą funkcjonować wspólnie. Decyzję w tej sprawie ogłosiło we wtorek (6.09.2016 r.) wieczorem na stronie internetowej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Aktualizacja środa, 7.09.2016 r.
W związku z zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 6 września 2016 r. w sprawie połączenia państwowych instytucji kultury - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz utworzenia państwowej instytucji kultury – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wezwał ministra kultury i dziedzictwa narodowego do usunięcia naruszenia prawa.

Przeczytaj treść wezwania do usunięcia naruszenia prawa >>>
Wtorek, 6.09.2016 r.
W komunikacie na swojej stronie ministerstwo poinformowało, że od 1 grudnia zostanie utworzona państwowa instytucja kultury - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, która powstanie w wyniku połączenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Czytaj też: Debata o Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odwołana

Na stronie MKiDN czytamy:

"Celem tej zmiany jest optymalne wykorzystanie potencjału placówek o zbliżonym profilu działalności zlokalizowanych w Gdańsku, przy optymalizacji wydatkowania środków finansowych pochodzących z budżetu państwa. Informację o zamiarze i przyczynach połączenia wyżej wymienionych instytucji Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podał do publicznej wiadomości w obwieszczeniu z dnia 6 maja 2016 r. (Dz. Urz. MKiDN poz. 25)."

Muzeum ma zająć się "gromadzeniem, ochroną i ekspozycją zabytków, dotyczących historii II wojny światowej". Mowa jest także o gromadzeniu i upowszechnianiu wiedzy " z zakresu dziejów Wojny Obronnej Polski w 1939 r. jako początku światowego konfliktu". Celem muzeum ma być także ochrona, utrzymanie i rewitalizacja zespołu obiektów architektury militarnej na terenie placówki Westerplatte, prowadzenie działalności wystawienniczej, edukacyjnej, naukowej, wydawniczej oraz kulturalnej.

"Z dniem połączenia osoby zatrudnione w łączonych instytucjach kultury staną się pracownikami Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i zachowają uprawnienia wynikające ze stosunku pracy" - informuje ministerstwo. Szefem placówki zostanie prof. nadz. dr hab. Zbigniew Wawer.

Miasto Gdańsk przekazało ten teren pod budowę Muzeum II Wojny Światowej i nic innego nie może w tym miejscu powstać - przekonywał wczoraj prezydent Paweł Adamowicz, mówiąc jednocześnie, że minister może uznać budowę placówki za swoje dzieło

Muzeum II Wojny Światowej krok po kroku [ZDJĘCIA]

Wcześniej pisaliśmy:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki