Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Emigracji w Gdyni. Powstał pierwszy w Polsce portal z historiami Polaków żyjących za granicą

Justyna Degórska
Muzeum Emigracji w Gdyni udostępniło największą bazę genealogiczną
Muzeum Emigracji w Gdyni udostępniło największą bazę genealogiczną Tomasz Bołt
Muzeum Emigracji w Gdyni uruchomiło pierwszy w Polsce portal z emigracyjnymi historiami Polek i Polaków. Na stronie internetowej www.archiwumemigranta.pl można przeczytać, obejrzeć i wysłuchać sto różnych relacji rodaków z życia na obczyźnie. Swoje historie opowiedzieli już m.in. Agnieszka Holland, Mariusz Czerkawski, Czesław Mozil i Zbigniew Boniek.

Archiwum Emigranta to najnowszy projekt Muzeum Emigracji w Gdyni. W jego ramach, na specjalnie utworzonym portalu, instytucja zbiera i dokumentuje emigracyjne relacje. Archiwum budują wywiady audio, filmy oraz historie pisane. Obecnie na stronie znaleźć można historie z 28 krajów, takich jak Stany Zjednoczone, Anglia, Arabia Saudyjska czy Liberia.

Strona pozwala szukać historii według klucza kraju, nazwiska, tematu lub dekady. Historiom towarzyszą biogramy, portrety, a nawet fotografie z domowych archiwów. Warto zaznaczyć, że najstarsza historia sięga pierwszej dekady XX wieku i w bogato ilustrowany sposób opowiada dzieje rodu Petrylów, który wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Na portalu nie brak także historii związanych z wojną czy emigracją solidarnościową. Znaleźć można tam też wiele relacji współczesnych emigrantów.

- Historia Polski jest dla nas historią wszystkich Polaków - zarówno tych żyjących w kraju, jak i poza jego granicami - tłumaczy Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni. - Chcemy, aby ten wielogłos emigrantów, reemigrantów i imigrantów inspirował do dyskusji i debaty społecznej na temat dawnej i współczesnej emigracji - dodaje.

Czytaj też: Muzeum Emigracji w Gdyni udostępniło największą bazę genealogiczną [ZDJĘCIA]

Tym samym instytucja zachęca do podzielenia się z nią swoją historią emigracji i wspólnego zwiększania zasobów Archiwum Emigranta.

- Staramy się dotrzeć do osób, które doświadczały emigracji w różnych momentach polskiej historii, wyjeżdżały w najróżniejszych okolicznościach, były świadkami wyjazdów swoich bliskich. Chcielibyśmy usłyszeć o życiu Polonii i osób polskiego pochodzenia żyjących za granicą od nich samych, aby opowiedzieć o tym wszystkim rodakom. To od nas zależy, czy opowiedziana zostanie nie tylko historia Polski, ale i Polaków – zarówno tych w kraju, jak i na obczyźnie - mówią przedstawiciele gdyńskiego Muzeum Emigracji.

Szczegóły na temat projektu znaleźć można na stronach internetowych www.polska1.pl oraz www.archiwumemigranta.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki