MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Emigracji w Gdyni otwiera się na osoby niepełnosprawne. Projekt Muzeum Bez Wyjątku 2018

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
15.12.2016 gdynia83 urodziny dworca morskiego . koncert doroty misiakiewiczfot. przemyslaw swiderski / polska press / dziennik baltycki
15.12.2016 gdynia83 urodziny dworca morskiego . koncert doroty misiakiewiczfot. przemyslaw swiderski / polska press / dziennik baltycki Przemyslaw Swiderski
Muzeum Bez Wyjątku 2018 to kolejny, ciekawy projekt, realizowany w zabytkowym budynku Dworca Morskiego i siedzibie gdyńskiego Muzeum Emigracji przy ul. Polskiej.

Rozpoczęła się już czwarta jego edycja. Pracownicy Muzeum Emigracji zapraszają do odwiedzin w placówce osoby z niepełnosprawnością wzroku, niesłyszących, głuchoniewidomych, a także z niepełnosprawnością intelektualną. Przewodnicy, w tym specjaliści w audiodeskrypcji i tłumaczeniach na język migowy, bezpłatnie oprowadzają chętnych po wystawie stałej. Wstęp dla uczestników projektu jest bezpłatny.

- Wierzymy, że nowoczesna instytucja kultury to miejsce otwarte dla wszystkich - mówi Anna Posłuszna, koordynatorka projektu. - Zależało nam na tym, aby nie tylko umożliwić tej grupie komfortowe zwiedzanie wystawy, ale i regularnie włączać ich w życie kulturalne placówki.

W ramach Muzeum Bez Wyjątku 2018 będzie można skorzystać z oprowadzania tłumaczonego na polski język migowy, lub system językowo-migowy. Przewodniczki biegłe w audiodeskrypcji pomogą osobom z niepełnosprawnością narządu wzroku w poznaniu budynku i odkrywaniu tych elementów ekspozycji, które można poznawać nie tylko wzrokiem. Osoby głuchoniewidome będą mogły skorzystać ze wsparcia wykwalifikowanych tłumaczy-przewodników. Z kolei przewodnicy osób z niepełnosprawnością intelektualną, w zależności od potrzeb mogą oprowadzić grupę przybliżając jej w przystępny sposób główne wątki wystawy, jak i asystować pojedynczym osobom, towarzysząc im podczas całej wizyty i pozwalając na indywidualny odbiór muzeum. Wsparcie przewodników może rozpocząć się już w momencie odebrania gościa muzeum z przystanku autobusowego. Jak zapewniają inicjatorzy projektu, chętnie wskażą oni wszystkie potrzebne miejsca, jak szatnia, toaleta, kawiarnia i udzielą innej, niezbędnej pomocy.

Czytaj także: Urodziny Dworca Morskiego w Gdyni. Iluminacje w Muzeum Emigracji

Realizacja projektu Muzeum Bez Wyjątku 2018 sprawia, że w budynku przy ul. Polskiej 1 dostępna jest także bezpłatna oferta warsztatowa, adresowana do dorosłych i dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, niepełnosprawnością narządu wzroku oraz do osób niesłyszących. Tego typu zajęcia odbywać będą się do końca listopada. Ich terminy mogą być uzgodnione indywidualnie.

Szczegóły dotyczące wizyty należy ustalić telefoniczne bądź mailowo z koordynatorkami projektu pod adresami [email protected] lub [email protected]. Pomogą one ustalić datę wizyty i zaproponują jej harmonogram.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki