Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muszą zapłacić za cały rok

Edyta Okoniewska, Joanna Surażyńska
Letnicy przeżyli szok, kiedy zobaczyli stawki za wywóz śmieci. Bez względu na to, ile czasu spędzają na swojej działce, i tak muszą zapłacić ryczałt za cały rok: 260 lub 600 złotych.

Właściciele domków letniskowych i rekreacyjnych są oburzeni. Od tego roku muszą płacić więcej za śmieci.

- To skandal - mówi właściciel domku letniskowego w pow. kościerskim. - Korzystam z mojej działki dwa miesiące w roku. Tymczasem, jak się okazuje, muszę płacić za wywóz śmieci przez cały rok. To przecież w ogóle nie ma najmniejszego sensu. Dlaczego mam płacić za coś, z czego nie korzystam. Trzeba pamiętać, że płacę wysoką stawkę za śmieci nie tylko w domku letniskowym, ale także w miejscu stałego zamieszkania. Uważam, że letnicy powinni płacić tylko za faktycznie wykonane usługi. Co więcej, w mojej miejscowości znajdują się duże kontenery, do których mamy wyrzucać śmieci. Związek Gmin Wierzyca, który ustalił takie zasady, zupełnie nie liczy się z opiniami swoich klientów. To jak państwo w państwie.

Największe kontrowersje wzbudziła opłata za gospodarowanie opłatami komunalnymi. Jeśli odpady są zbieranie w sposób selektywny, właściciel zapłaci 260 zł za rok, jeśli nie segreguje śmieci, wówczas 600 zł.

- Ryczałtowa stawka opłaty jest niezależna od faktycznego okresu i intensywności korzystania z nieruchomości, a także jest niezależna od ilości wytwarzanych na niej odpadów komunalnych - mówi Wojciech Pomin, przewodniczący Zarządu Związku Gmin Wierzyca. - Właściciele nieruchomości we własnym zakresie wyposażają swoje nieruchomości w niezbędne pojemniki do zbierania odpadów komunalnych, natomiast w miejscowościach, w których zorganizowano zbiorcze miejsca gromadzenia odpadów, nie muszą wyposażać swych nieruchomości we własne pojemniki. Ryczałtowa stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od domku letniskowego lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe jest stawką roczną, która musi dotyczyć całego roku, nie może zatem obowiązywać przez część roku oraz nie może być też dzielona. Tak wynika z przepisów. Zgodnie z istotą ryczałtu, ryczałtowa stawka za gospodarowanie odpadami, jest uproszczoną metodą naliczania opłaty - bez ustalania podstaw jej naliczania. Stanowi uśrednioną stawkę za okres, którego obowiązek opłaty dotyczy. Warunkiem powstania obowiązku opłaty jest wykorzystywanie określonej nieruchomości na cele rekreacyjno-wypoczynkowe.

Ustawa nie definiuje pojęcia domku letniskowego oraz nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe. W tej sytuacji obu terminom nadano znaczenie przyjęte w języku potocznym. Przyjęto, że domki letniskowe nie służą do zaspokajania podstawowych potrzeb mieszkaniowych, tylko do celów związanych z wypoczynkiem. Inne nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, stanowią dosyć otwartą kategorię nieruchomości, o zaliczeniu do której decydują pełnione funkcje.

- Zasadniczo należy przyjąć, że nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe lub inne nieruchomości, wykorzystywane na cele rekreacyjno-wypoczynkowe nie są wykorzystywane do zamieszkania, tylko w celu czasowego przebywania w związku z wypoczynkiem - mówi Wojciech Pomin. - Dlatego też są zaliczane do kategorii nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, ale powstają na nich odpady. Zgodnie z prawem każdy właściciel nieruchomości jest zobowiązany złożyć deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami. Wszyscy właściciele są zobowiązani wnosić określoną opłatę na podstawie złożonej deklaracji. Opłata ma charakter powszechny, więc obowiązek jej wnoszenia mają wszyscy właściciele nieruchomości. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że ta opłata ma charakter daniny publicznej, została nałożona ustawą i ma charakter powszechnego, jednostronnie ustalonego świadczenia pieniężnego. Podlega egzekucji administracyjnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki