Muszą płacić za zajęcia w przedszkolu

Maria SowisłoZaktualizowano 
Sąd Administracyjny w Gdańsku nie może wstrzymać wykonania uchwały dotyczącej opłaty stałej za pobyt sześciolatków w czerskich przedszkolach. Taką informację otrzymali rodzice, którzy wnioskowali o uchylenie w całości, ich zdaniem, absurdalnego dokumentu.

- Sąd nie rozpatrywał tego, czy uchwała jest zgodna z prawem, a jedynie, czy może wstrzymać jej wykonanie do czasu wydania wyroku - tłumaczy rodzic z Czerska. - Chodziło nam o to, żebyśmy do tego czasu nie musieli uiszczać opłaty stałej.

Sąd uznał, że wstrzymanie wykonania uchwały nie jest możliwe, gdyż wprowadzona została zgodnie z obowiązującymi zasadami. Teraz rodzice czekają na wyrok dotyczący treści uchwały, czyli zobowiązania ich do wnoszenia opłaty stałej za pobyt sześciolatka w przedszkolu. Od września ubiegłego roku opłata ta drastycznie wzrosła do 124 złotych miesięcznie.

Zbulwersowani rodzice, wertując dokumenty prawne, trafili na wyrok sądu we Wrocławiu, zgodnie z którym w ustawie oświatowej nie ma w ogóle mowy o takiej opłacie. Co więcej, jest ona niezgodna nawet z konstytucją, nakazującą równe traktowanie wszystkich obywateli, także przedszkolaków. Według tego orzeczenia, nie jest zgodne z prawem naliczanie stałej kwoty, bez uwzględnienia czasu, jaki sześciolatek spędzi w placówce oraz "atrakcji", z których korzysta.

- Ta opłata po prostu jest i jeśli chcę, żeby dziecko chodziło do przedszkola, muszę ją płacić - mówi rodzic. - Jeśli moje dziecko jest chore i przez dwa tygodnie nie chodzi do przedszkola, to i tak muszę zapłacić.

Czerscy samorządowcy wiedzą o zaskarżeniu uchwały, jednak uważają, że wszystko jest zgodne z prawem. W dokumencie bowiem nie zostało użyte sformułowanie "opłata stała", a "opłata za zajęcia wykraczające poza podstawę programową". Nie pomniejsza się żądanej kwoty nawet w sytuacji, gdy dziecko choruje i nie korzysta z zajęć w przedszkolu.

- Z mojej inicjatywy zmiany do uchwały nie zostaną wprowadzone do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd - kwituje Jan Gliszczyński, zastępca burmistrza Czerska.

polecane: Wyniki wyborów parlamentarnych 2019

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie