Mundurki nie schodzą z wybiegu

  Mundurki nie schodzą z wybiegu

  Agata Cymanowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Mimo że od 1 września noszenie jednolitych strojów szkolnych nie jest już ustawowo obowiązkowe, mundurki nie znikają ze szkolnych klas i korytarzy. Nie znikają też kontrowersje. W wielu pomorskich szkołach dzieci nadal noszą bowiem takie same stroje, co nie zawsze podoba się rodzicom.
  - Dlaczego moje dziecko ma nosić mundurek, skoro nie jest to obowiązkowe? - pyta pan Krzysztof z Sopotu. - Nie dość, że taki strój swoje kosztuje, to jeszcze nawet samej tarczy szkolnej kupić nie można!

  Barbara Miloch, zastępca dyrektora SP nr 29 w Gdańsku, podkreśla, że nikt dzieci na siłę w mundurki nie ubiera, a uczniowie i tak w nich chodzą.
  W samych tylko gdańskich podstawówkach i gimnazjach mundurki obowiązują w 37 placówkach. 40 z nich pozostawiło dowolność - mundurki są, i owszem, ale już tylko jako np. strój galowy podczas wyjść do teatru.

  - Im szkoła bardziej elitarna, tym słabsze są takie protesty - dodaje Regina Białousów, dyrektor Wydziału Edukacji w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

  Mundurki, w formie kamizelek z emblematem szkoły, obowiązują między innymi w większości szkół podstawowych w powiecie sztumskim. Są jednak placówki, w których nie zdecydowano jeszcze, jak ubrani mają przychodzić do szkoły uczniowie.

  - Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji mamy trzy miesiące na podjęcie decyzji, co dalej z mundurkami - mówi Renata Smagorzewska, zastępca dyrektora SP nr 5 w Chojnicach. - Konsultowaliśmy się już z uczniami i ich rodzicami. Ci pierwsi są zdecydowanie przeciw. Drudzy nie podpisali jeszcze protokołu z zebrania. Dopiero jak to się stanie, ich opinia będzie obowiązująca. Musimy wziąć także pod uwagę zdanie Rady Pedagogicznej naszej placówki. Część uczniów zakłada do szkoły mundurki, część tego nie robi. Na razie panuje pełna dowolność.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo