Multimedialne widowisko w Starogardzie Gd. Pokaz ma zachęcić do profilaktyki chorób jelita grubego. Nie daj się zaskoczyć, zrób kolonoskopię

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Zaktualizowano 
COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o.
Mieszkańcy Starogardu Gdańskiego mogli podziwiać video mapping czyli multimedialne widowisko, które łączy w sobie efekty dźwiękowe z wariacjami światła i obrazu. Ideą tego niezwykłego wydarzenia było zachęcenie widzów do wzięcia udziału w badaniach profilaktycznych i tym samym zadbania o swoje zdrowie i życie.

Pokaz miał miejsce na elewacji Starogardzkiego Centrum Kultury zaraz po projekcji kina letniego. Na ścianie został zaprezentowany video mapping 3D, który miał w niebanalny sposób zwrócić uwagę na potrzebę profilaktyki pod kątem raka jelita grubego.

- Powiat starogardzki należy do obszarów tzw. „białych plam”, czyli powiatów o najniższej wykonywalności badań kolonoskopowych. Wierzymy, że wyjątkowa oprawa wizualna i niestandardowe podejście do tematu zachęci mieszkańców do przyjrzenia się bliżej zagadnieniu profilaktyki nowotworowej – powiedziała Małgorzata Kondek, koordynator projektu.

W naszym kraju każdego roku 19 tys. osób dowiaduje się o chorobie. Niestety rak jelita grubego charakteryzuje się wysoką śmiertelnością, na co wpływa późne rozpoznanie. Temat badań profilaktycznych w przypadku schorzeń dolnego odcinka układu pokarmowego należy ciągle do zagadnień wstydliwych. Natomiast diagnostyka zmian we wczesnym stadium i szybka interwencja chirurgiczna może doprowadzić do pełnego wyleczenia.

Każdy kto chciałby wziąć udział w badaniach profilaktycznych może zadzwonić 58 727 01 30 albo zarejestrować się na stronie www.kolonoskopia-pomorze.pl.

Kto może zbadać się bezpłatnie?

- Akcja bezpłatnych badań profilaktycznych skierowana jest do aktywnie zawodowo kobiet, jak i mężczyzn w wieku 50-65 lat, którzy nie mają objawów raka jelita grubego i w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie wykonywali badania kolonoskopowego. Z badań mogą skorzystać również osoby młodsze, tj. w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego, lub osoby w wieku 25-65 lat pochodzące z rodziny z zespołami genetycznymi - informuje Katarzyna Brożek, rzecznik prasowy szpitali COPERNICUS PL Sp. z o.o.

Artystyczna projekcja była elementem kampanii społecznej „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię”, realizowanej przez COPERNICUS PL Sp. z o.o. Do tej pory podobne prezentacje zostały wykonane w Bytowie i Kościerzynie.

Zobacz też: Wczesna diagnostyka w ciągu 20 lat może pozwolić zaoszczędzić 90 mld zł utraconego PKB

[Agencja Informacyjna Polska Press]

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie