Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muchy w mieszkaniu – jak się ich pozbyć

Sławomir Bobbe
Mucha ma najwyżej 7,5 milimetra długości. Mimo, że jest taka niewielka, skutecznie potrafi uprzykrzyć lato także w mieszkaniu.
Mucha ma najwyżej 7,5 milimetra długości. Mimo, że jest taka niewielka, skutecznie potrafi uprzykrzyć lato także w mieszkaniu. Pazpao (Pixabay.com)
Muchy są wszędzie: w salonie, pokoju dziecka, kuchni, przedpokoju, łazience. Na sam ich widok – i odgłos – denerwujesz się. Są jednak sposoby, aby skutecznie pozbyć się much domu.

Latem nie tylko komary i kleszcze potrafią uprzykrzyć cały sezon. Muchy im w tym dorównują. Bzyczą, są wszędobylskie i natrętne, a do tego przenoszą zarazki np. ze śmieci, gdy na nich siadają. To dla wielu z nas wystarczające powody, żeby pozbyć się much z naszego mieszkania. I nie musi to wyglądać, jak walka z wiatrakami. Podpowiadamy, w jaki sposób tego dokonać.

Zepsute owoce, warzywa i resztki jedzenia

One niemal przyciągają muchy. Nadpsute owoce i warzywa, pokryte pleśnią pieczywo czy rozkładające się w koszu na śmieci resztki jedzenia to przynęta dla much. To dlatego, aby pozbyć się much, trzeba oczyścić teren, a więc zlikwidować zepsute jedzenie i resztki pokarmów oraz inne śmieci.

Podłoga

Lepiąca się, zakurzona, pokryta piaskiem podłoga to również sprzyjające środowisko dla much. Z tego względu warto regularnie (najlepiej codziennie) myć podłogę na mokro. O czystym zlewie, wannie i brodziku też pamiętaj. Pomocne są preparaty na bazie octu, który odstrasza muchy.

Woda

Ona także jest jak magnes dla much. Nie zostawiaj wody w zlewie i wannie czy misce. Wylewaj nadmiar wody z doniczek i innych pojemników.

Woreczek wypełniony wodą

Znowu woda, ale taka, która odstrasza muchy. Nalej wody do woreczka foliowego i go szczelnie zawiąż. Połóż woreczek na parapecie albo szafce lub w inne dosyć słoneczne miejsce często odwiedzane przez te małe insekty. Jak to się dzieje, że normalnie woda przyciąga muchy, ale gdy jest w folii, to je odstrasza? Otóż woda w środku woreczka będzie odbijała promienie słoneczne. To sprawi, że zniechęci muchy.

Moskitiera

To bariera nie do pokonania dla much oraz pozostałych owadów latających. Bywa jednak, że materiał nie wytrzymuje i w siatce robią się dziurki, przez które insekty i tak się przedostaną do środka. Taką moskitierę należy niezwłocznie naprawić lub wymienić w niej siatkę.

Lep na muchy

To pasek klejącego się z obu stron papieru, do którego przylepiają się muchy. Ten pasek zawiesza się najczęściej na lampie. Minus jest taki, że wygląda to dosyć ohydnie: wchodzisz do pokoju i od razu widzisz martwe muchy „przymocowane" do paska pokrytego klejem. W udoskonalonej wersji w sprzedaży są lepy na muchy na okno we wzory. Dzięki figurom geometrycznym, motylom czy kwiatom na pasku muchy nie rzucają się w oczy. Takie lepy mają czasem zapach, a do tego klej, którym pokryty jest pasek z obu stron, nie wysycha, więc lep może służyć nawet na kilka tygodni.

Preparaty na muchy

Trzeba uważać, ponieważ nie wszystkie środki chemiczne na muchy można stosować w pomieszczeniach. Te, które wolno używać w domu, są zazwyczaj w sprayu. Niektóre natomiast to płyny, którymi należy posmarować np. ramy okienne i parapety wewnętrzne. Zapach tych preparatów odstrasza muchy i inne owady latające, a inne – odwrotnie – przyciągają muchy. Gdy tylko zwabione muchy zjedzą to, co znajduje się na powierzchni preparatu, giną przez zatrucie. Wybrane preparaty są w saszetkach. Trzeba je wsypać do specjalnego rozpuszczalnika i tym roztworem posmarować miejsca, w jakich najczęściej pojawiają się muchy, np. lampy, wnętrze szafki pod zlewozmywakiem czy parapety.

Odstraszacz much

Wygląda jak wtyczka do kontaktu (faktycznie wkłada się go we wtyczkę) i działa nie tylko na muchy, ale przeważnie też na inne owady latające, choćby komary. To ultradźwiękowe bezzapachowe urządzenie emitujące nieuchwytne dla ludzkiego ucha albo prawie niesłyszalne dźwięki. Te dźwięki sprawiają, że owady szerokim łukiem omijają pomieszczenia.

Lep własnoręcznej roboty na muchy

Zmieszaj kilka łyżek płynnego miodu z mąką kukurydzianą i mieszankę wyłóż na kilka spodków (mogą być podstawki do doniczek). Wstaw je do szafek, w których przechowujesz jedzenie np. w domowej spiżarni. Zwabione zapachem muchy utkną w lepkiej konsystencji.

Spray własnoręcznej roboty na muchy

Do wody dodaj mydła w płynie i przelej tę miksturę do pojemnika ze spryskiwaczem. Pryśnij w powietrze, w stronę, gdzie latają muchy. Powinny spaść niemal od razu. Zamiast mydła, można do wody dodać zwykłego octu.

Ocet jabłkowy

Nalej go do niewielkiego pojemnika i zakryj gazą lub folią aluminiową, ale najpierw zrób w niej kilka otworków, dziurek. Zapach octu jabłkowego odstraszy muchy.

Inne naturalne aromaty

Są przyjemne dla nas, ale odstraszają muchy, meszki i inne owady latające. Można zaopatrzyć się choćby w olejek o zapachu trawy morskiej, kokosa, goździków, tymianku albo lawendy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Muchy w mieszkaniu – jak się ich pozbyć - RegioDom.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki