MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Msza święta w domu. Co ze spowiedzią, eucharystią i pogrzebami, gdy nie chodzimy do kościołów?

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
parafia.klonowka.pl
Zebraliśmy pytania internautów dotyczące terminu pierwszych komunii, Mszy Świętych emitowanych przez internet, a także dostępności do sakramentów. Co z eucharystią, spowiedzią i namaszczeniem chorych w czasie społecznej kwarantanny? Odpowiada ks. prał. dr Ireneusz Smagliński, rzecznik biskupa pelplińskiego.

Uczestniczę w mszy świętej internetowej, ale zastanawiam się, co z sakramentem eucharystii - pyta czytelnik. Czy jest jakaś instrukcja „duchowego przyjęcia komunii” w takiej sytuacji, gdy nie możemy jej przyjąć fizycznie w postaci hostii?

Komunia św. duchowa jest praktyką Kościoła znaną od wieków. Istotą jej jest wzbudzenie szczerej intencji i pragnienia przyjęcia Komunii św. Praktykowali to liczni święci. Przypominali o tym ostatni papieże, w tym św. Jan Paweł II i Benedykt XVI.

Mamy czas Wielkiego Postu, czy istnieje jakaś możliwość zdalnej spowiedzi? A może przez telefon? A może jest tu stosowana jakaś inna praktyka?

Nie ma zdalnej spowiedzi. Wszelkie aktualne wskazania Kościoła przypominają, że należy umożliwić wiernym przystąpienie do spowiedzi przez kontakt z kapłanem. Nie musi się to obecnie dokonywać w konfesjonale (chociaż zaleca się przy zachowaniu stosownych zabezpieczeń i dezynfekcji). Można przeprowadzić spowiedź np. w bocznej kaplicy kościoła, zakrystii, w sali katechetycznej czy nawet w plebani, zachowując przy tym około dwumetrową odległość pomiędzy penitentem a spowiednikiem. Można umówić się przez telefon na spowiedź.

Co z pierwszymi komuniami? Czy one się odbędą w maju?

O pierwszych komuniach świętych w tym roku nie można jeszcze ostatecznie nic powiedzieć, gdyż zależy to od dalszego przebiegu epidemii. Do maja i czerwca może jeszcze wiele się zmienić, albo może wrócić normalny rytm życia. Pamiętajmy, że przygotowanie dzieci do pierwszej spowiedzi świętej i pierwszej komunii świętej jest procesem długotrwałym i odbywa się na poziomie katechezy, jak i parafii, co najmniej od początku bieżącego roku szkolnego.

Czy księża udzielają teraz sakramentu chorym? Czy można prosić o to, aby ksiądz przyjechał do chorego? Czy ksiądz namaści czoło i dłonie - czy ten kontakt bezpośredni będzie praktykowany w obecnej sytuacji? Czy księża przyjeżdżają do szpitali?

Księża biskupi zachęcają, aby przy zachowaniu środków ostrożności, dbać o opiekę duszpasterską nad chorymi. Oczywiście nie wolno odwiedzać osób poddanych kwarantannie, chyba że następuje bezpośrednie zagrożenie życia. Zachęca się, by namaszczać np. tylko dłonie lub tylko czoło. Szafarz tego sakramentu powinien dezynfekować dłonie przed i po udzieleniu sakramentu. W szpitalach służba zdrowia i oczywiście pacjenci podkreślają potrzebę obecności kapłana, możliwości choćby rozmowy a także korzystania z sakramentów. Księża kapelani zachowują wszelkie zasady, które wskazują stosowne władze. Na przykładzie pracy kapłana w szpitalu w Kościerzynie można przekazać, że ksiądz idzie do konkretnego chorego, gdy jest o to poproszony. Poza tym jest do dyspozycji w kaplicy szpitalnej, gdzie celebruje Mszę Świętą i nabożeństwa. Liturgia jest transmitowana wewnętrznym łączem na sale szpitalne. Kapelan szpitala służy także wsparciem psychologicznym personelowi szpitala.

Co z pogrzebami? Ile osób może teraz brać udział w pochówku na cmentarzu?

Zasady zachowania podczas pogrzebu zostały podane przez władze państwowe i należy je respektować. 5 osób może uczestniczyć w pogrzebie, poza celebransem, służbą liturgiczną i obsługą pogrzebową (firmą pogrzebową).

Jak zachowywać się podczas mszy świętej emitowanej przez internet? Czy należy klękać tak jak w kościele w wyznaczonych momentach? Czy należy stać? Czy można przez całą mszę siedzieć? Czy należy przygotować dom przed mszą świętą online – może ustawić lichtarze i krzyż? Proszę o kilka instrukcji odnośnie zachowania się podczas mszy online.

Jeżeli jest to możliwe ze względu na stan zdrowia i wiek należy przeżywać Mszę Świętą jak w świątyni. Z pewnością nastrój religijny podkreśli ustawienie krzyża, może wizerunku Matki Bożej i świec. To nie należy do istoty Mszy Świętej, ale ze względu na okoliczności warto pomóc sobie, aby było to przeżycie maksymalnie modlitewne, pełne godności, szacunku i wyróżniało się skupieniem w stosunku do innych wydarzeń przeżywanych w domu. Jest to szczególnie ważne dla kształtowania poczucia sacrum u młodego pokolenia. Ten trudny czas jest również wyzwaniem dla rodziców, aby dali świadectwo swej wiary oraz szacunku dla duchowego i religijnego wymiaru naszego życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki