Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Msza święta w czasie epidemii koronawirusa w Polsce. Nowe ograniczenia dotyczące nabożeństw. A co z pierwszymi komuniami świętymi?

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Msza święta w czasie epidemii koronawirusa w Polsce
Msza święta w czasie epidemii koronawirusa w Polsce Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
W mszy świętej lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób (nie licząc osób sprawujących posługę przy mszy) – czytamy w komunikacie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisława Gądeckiego. To ograniczenie wiąże się z zakazem wychodzenia z domu poza niezbędnymi sytuacjami, który wprowadził rząd. Msze święte można oglądać online. A co z pierwszymi komuniami świętymi w tym roku?

- W związku z epidemią koronawirusa organy państwowe zdecydowały, że w mszy świętej lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę. Mając na uwadze zdrowie i życie wszystkich Polaków, proszę o uwzględnienie tego faktu w kontekście nadchodzących celebracji, w tym liturgii Wielkiego Tygodnia - pisze abp Stanisław Gądecki.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

Msza święta online. Transmisje nabożeństw w TV i internecie

Przewodniczący episkopatu jednocześnie zachęca wszystkich wiernych do łączenia się w modlitwie ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji medialnych, zwłaszcza w niedziele oraz podczas Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkiej Nocy.

- Ufajmy, że dzięki modlitwie oraz wysiłkom nas wszystkich, jak najszybciej będziemy mogli cieszyć się na nowo wspólną celebracją w naszych kościołach. Powierzając po raz kolejny Panu Bogu naszą Ojczyznę i wszystkich Polaków w kraju i za granicą, poprosiłem kardynała Manuela José Macário do Nascimento Clemente, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Portugalii, aby włączył również Kościół w Polsce w akt zawierzenia, którego ma dokonać w Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie dnia 25 marca – napisał abp Gądecki.

Wielki Tydzień 2020. Ograniczenia podczas uroczystości Triduum Paschalnego

Kilka dni temu watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret, w którym informuje, że nie ma możliwości przeniesienia terminu Wielkanocy, ponieważ jest ona centrum Roku Liturgicznego. Kongregacja zaleca jednak wprowadzenie wielu ograniczeń w kościołach. Biskupi dla swoich diecezji wydadzą (niektórzy w kraju już to zrobili) własne instrukcje z zaleceniami i prawdopodobnie wielu z nich uwzględni dekret watykański.

  • Wielki Czwartek

W Wielki Czwartek, według dekretu watykańskiego, kapłani będą mogli koncelebrować mszę w kościołach katedralnych i parafialnych, ale bez udziału wiernych. Opuszcza się także obmywanie stóp i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy.

  • Wielki Piątek i Wielka Sobota

W podobny sposób będzie wyglądała liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek oraz Liturgia Wigilii Paschalnej. Opuszczone ma zostać poświęcenie ognia. Po zapaleniu paschału kapłan zacznie śpiewać hymn Exsultet, a następnie przejdzie do Liturgii Słowa. W trakcie Liturgii Chrzcielnej dojdzie jedynie do ponownego wyznania wiary. Watykan daje też możliwość „przeniesienia na późniejszy termin procesji i wszelkich innych przejawów pobożności Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego”. Jako możliwą datę wskazano 14 i 15 września.

Pierwsze Komunie Święte w czasie epidemii koronawirusa. Czy zostaną odwołane?

Sprawą otwartą pozostaje kwestia pierwszych komunii. Tradycyjnie są one w parafiach organizowane w maju.

Większość biskupów czeka na to, jak potoczy się sytuacja. Biskup pelpliński Ryszard Kasyna w komunikacie stwierdził, że nie należy obecnie podejmować decyzji o odwoływaniu uroczystości pierwszokomunijnych lub zmianie ich daty. Wskazał, że planowanie i organizowanie uroczystości na terenie diecezji będzie uzależnione od aktualnej sytuacji epidemicznej oraz wytycznych władz państwowych i kościelnych.

Ale w niektórych diecezjach w kraju już wiadomo, że komunii nie będzie - np. archidiecezja szczecińsko-kamieńska nie widzi możliwości organizacji pierwszych komunii w maju. Na Pomorzu Zachodnim mają one zostać zorganizowane dopiero wtedy, gdy zostanie zniesiony zakaz dotyczący zgromadzeń.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki