MŚ w short tracku. Polskie sztafety w półfinałach, pech Maliszewskiej...

OPRAC.:
Piotr Rutkowski
Łukasz Kuczyński (z lewej) znakomicie zaprezentował się w biegach eliminacyjnych JEON HEON-KYUN/PAP/EPA
Trzy polskie sztafety w komplecie awansowały do półfinałów mistrzostw świata w short tracku, które w piątek rozpoczęły się w Seulu. Kandydatka do medalu na 500 m Natalia Maliszewska zaliczyła upadek i szansy na awans musi szukać w repasażach.

Piątek był pierwszym dniem zmagań w stolicy Korei Południowej na torze Mokdong Ice Rink. Tradycyjnie zostały rozegrane w jego trakcie eliminacje na wszystkich dystansach. W każdej indywidualnej konkurencji Biało-Czerwoni skorzystali z prawa i wystawili po dwóch reprezentantów. Spisywali się w nich znakomicie i w bardzo dużej części zapewnili sobie awans do kolejnych rund.

Udane eliminacje Kuczyńskiego

Kolejny raz w ostatnim czasie dobrze zaprezentował się Łukasz Kuczyński, który na ostatnich zawodach Pucharu Świata w holenderskim Dordrechcie wywalczył trzecie miejsce. Polak wygrał biegi preeliminacyjne na dystansach 500 i 1000 metrów, a następnie wywalczył awans z eliminacji do ćwierćfinałów.

- Przez ostatni sezon zrobiłem duży postęp, tak jak wszyscy w naszej reprezentacji. Tak naprawdę do tego sezonu w Pucharze Świata nie byłem nawet w ćwierćfinałach i czułem, że coś jest nie tak, bo wiedziałem, że mam potencjał, ale nie umiałem tego przełożyć. Szukałem i znalazłem przyczyny – mówił niedawno Kuczyński.

Z kolei w rywalizacji mężczyzn na 500 metrów, obok Kuczyńskiego, awans do ćwierćfinałów wywalczył Diane Sellier. Trzeci zawodnik klasyfikacji Pucharu Świata wygrał bieg preeliminacyjny, a w eliminacyjnym był trzeci. Reprezentantowi Polski nie udała się ta sztuka na dystansie dwukrotnie dłuższym, bo choć przeszedł przez preeliminacje, to odpadł w eliminacjach i też wystąpi w repasażach.

Nieudane eliminacje na 1500 m

Reprezentanci Polski nie mieli powodów do radości po ćwierćfinałowych biegach na dystansie 1500 metrów, gdyż rekordzista Polski Michał Niewiński został ukarany przez sędziów przesunięciem na ostatnią lokatę, a Neithan Thomas był trzeci i też nie uzyskał awansu.

Kłopoty Maliszewskiej na 500 m, awanse sztafet

Maliszewska, która po upadku na 500 m będzie rywalizować w sobotę w repasażach, lepiej będzie wspominać start na 1000 metrów, w którym, podobnie jak Kamila Stormowska, z drugiego miejsca wywalczyła awans do ćwierćfinałów. W tej fazie na 500 metrów jest już Nikola Mazur, tak samo jak Gabriela Topolska na dystansie 1500 metrów. Awansu na tym ostatnim dystansie nie udało się wywalczyć Stormowskiej, która powalczy w repasażach.

Doskonale spisały się polskie sztafety, które w komplecie awansowały do półfinałów. Sztafeta żeńska w składzie Topolska, Stormowska, Maliszewska i Mazur zajęła drugie miejsce w swoim biegu, podobnie jak sztafeta mieszana w składzie Stormowska, Mazur, Kuczyński i Niewiński. Najwięcej emocji było w wyścigu sztafet męskich, w którym Polacy (Sellier, Kuczyński, Niewiński, Adamski) rzutem na taśmę, po wcześniejszym upadku, wyprzedzili Belgów i z trzeciego miejsca wywalczyli awans.

Na sobotę zaplanowano finały rywalizacji na 500 i 1500 metrów kobiet i mężczyzn. Z kolei w niedzielę odbędą się finały na 1000 metrów oraz sztafet żeńskiej, męskiej i mieszanej.(PAP)