Jacek Czaplewski
Pawel Relikowski / Polska Press
MŚ 2022. Gol Roberta Lewandowskiego strzelony na osłodę porażki z Francją (1:3) był jego 78. w 138. występie dla reprezentacji Polski. Przedstawiamy wszystkie najważniejsze liczby kapitana w biało-czerwonych barwach.

Lewandowski, który w sierpniu skończył 34 lata, zadebiutował w reprezentacji 10 września 2008 roku w spotkaniu eliminacji mistrzostw świata z San Marino.

Trener Leo Beenhakker wpuścił go wówczas na boisko w 59. minucie, a osiem minut później młody napastnik cieszył się z pierwszego trafienia w narodowych barwach, ustalając wynik na 2:0. Wcześniej golami uczcił pierwsze występy w ówczesnej drugiej lidze w Zniczu Pruszków, w ekstraklasie w Lechu Poznań, a później w Bayernie Monachium.

Rok zajęło mu rozegranie 10 spotkań w kadrze, a po kolejnym miał ich już 25. Jubileusz 50. przypadł na towarzyską potyczkę z Urugwajem w Gdańsku, przegraną 1:3 w listopadzie 2012. Mecz numer 75 to także towarzyski pojedynek z Finlandią we Wrocławiu 26 marca 2016. Setny występ miał miejsce 11 października 2018 w przegranym 2:3 meczu Ligi Narodów z Portugalią w Chorzowie. W żadnym z nich nie wpisał się na listę strzelców.

W niedzielę "Lewy" w drużynie narodowej zagrał po raz 138., czym śrubuje krajowy rekord.

Do historii polskiego futbolu przeszedł m.in. 5 października 2017 roku, kiedy dzięki trzem golom w wyjazdowym spotkaniu z Armenią został najlepszym strzelcem reprezentacji, dystansując dotychczasowego lidera zestawienia Włodzimierza Lubańskiego (48 goli).

Do dziś goli uzbierał już 78. W Europie lepszym osiągnięciem może się pochwalić jedynie dwóch zawodników - Portugalczyk Cristiano Ronaldo ze 118 trafieniami i Węgier Ferenc Puskas z 84.

Od 2014 roku Lewandowski nosi kapitańską opaskę. Dotychczas wyprowadzał kolegów na boisko 77-krotnie, co też jest rekordem.