MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Można zgłaszać uwagi do planów dla Osowej i Oliwy. Komentują je radni dzielnic

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Projekt planu dla Osowej
Projekt planu dla Osowej Biuro Rozwoju Gdańska
W mijającym tygodniu odbyły się dyskusje publiczne nad propozycjami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla Oliwy w pobliżu Kuźni Wodnej i Osowej w pobliżu ulicy Jednorożca. Projekty planów komentują radni obu dzielnic.

Projekt planu Oliwa Górna - Kuźnia Wodna umożliwi realizację polityki miasta w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego i zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Na terenie znajdują się: budynek dawnej Kuźni Wodnej, odcinek Potoku Oliwskiego oraz niewielki fragment ul. Bytowskiej. Jest to obszar objęty ścisłą ochroną konserwatorską jako układ urbanistyczny Starej Oliwy wraz z zespołem Potoku Oliwskiego. Do rejestru zabytków jest wpisana również Kuźnia Wodna. Zmiana jest związana m.in. z dostosowaniem linii rozgraniczających terenów do obszarów ich faktycznego użytkowania oraz realizacją obiektów hydrotechnicznych w ramach zadania Przebudowa zbiornika nr 11 na Potoku Oliwskim – Kuźnia Wodna.

Zmiana projektu planu Osowa rejon ulic Jednorożca i Delfina umożliwi realizację usług użyteczności publicznej w postaci centrum społeczno-kulturalnego, oczekiwanego i postulowanego przez mieszkańców Osowej. Może to być m.in. dom sąsiedzki, biblioteka, świetlica, siedziba rady dzielnicy, usługi nauki, kultury, rekreacji, ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Wskazany teren jest dobrze skomunikowany, położony w centralnej części dzielnicy, będzie więc sprzyjać integracji lokalnej społeczności. Zapisy planu obniżają klasę techniczną odcinka ul. Jednorożca (od ul. Wodnika do ul. Koziorożca) dostosowując ją do lokalnych potrzeb mieszkańców. Plan umożliwia również uzupełnienie szpalerów drzew w tej ulicy. Zieleń w ulicy jaki i projektowany skwer (700 m2), związany z domem sąsiedzkim, będą pełnić funkcję małej retencji.

Radni dzielnic komentują

Projekty komentują lokalni radni dzielnic. Zdaniem Tomasza Struga, przewodniczącego zarządu dzielnicy Oliwa w tym projekcie widać pozytywne zmiany w porównaniu z poprzednią propozycją.

- Uwagi pomorskiego konserwatora zabytków do procedowanego planu były słuszne - mówi Tomasz Strug. Plan był realizowany po to by można było wybudować nowy budynek przy Kuźni Wodnej. Już we wcześniejszych wizjach prezentowanych przez Muzeum Gdańska, był to obiekt nowoczesny. Muzeum twierdziło, że nie jest zainteresowane prowadzeniem kasy w budynku sąsiednim i chciało postawić nową kubaturę, która pełniłaby rolę kas i może gastronomii. Słuszne były uwagi konserwatora, który nie zgodził się na jakiekolwiek bryły zasłaniające Kuźnię Wodną. Ten plan niewiele zmieni w porównaniu ze stanem obecnym. W międzyczasie pojawił się pomysł by Muzeum Gdańska przejęło sąsiedni dwór i oficyny, gdzie również można by zorganizować kasy - dodaje.

Projekt dla Osowej komentuje Bartosz Stefański z tamtejszej Rady Dzielnicy. Jak mówi Osowa charakteryzuje się znikomą ilością terenów podlegających gminie miasta Gdańska, to głównie dzielnica składa się z działek prywatnych.

- Znając ten problem, Rada Dzielnicy pragnęła zabezpieczenia jednej z nielicznych wolnych (niezabudowanych) i tak dużych działek miejskich na terenie dzielnicy (i to w centrum dzielnicy) na rzecz celu publicznego i przestrzeni wspólnej - mówi Bartosz Stefański.

Wskazuje, że w dzielnicy brak obiektów wspólnych dla mieszkańców takich jak biblioteki, ośrodki kultury czy miejsca spotkań - prócz dwóch szkół i dwóch kościołów parafialnych.

- Naszym celem jest zbudowanie Centrum Społeczno-Kulturalnego, w którym chcielibyśmy pomieścić wszystkie niezbędne instytucje i ośrodki kultury, które będą miały pozytywny wpływ na życie dzielnicy - mówi Bartosz Stefański. - Mowa tutaj oczywiście o nowej siedzibie Rady Dzielnicy Osowa dostosowanej do 21 radnych (rozrost dzielnicy jest widoczny i w planach mamy mieć powyżej 20.000 mieszkańców, co spowoduje wzrost liczby radnych z 15 do 21 osób), o oddziale wojewódzkiej i miejskiej biblioteki publicznej, o sali koncertowej na co najmniej 100 osób czy o salach warsztatowych. Gdy dojdzie do projektu będziemy chcieli brać czynny udział w tworzeniu tego miejsca. Co więcej, takie potrzeby są zgłaszane przez mieszkańców w corocznej Ankiecie Ewaluacyjnej Budżetu Dzielnicy, którą wykonujemy już od blisko 4 lat - mieszkańcy zawsze zaznaczają potrzebę budowy Domu Sąsiedzkiego i biblioteki w dzielnicy - dodaje.

Radny wskazuje też, że jeszcze prezydent Paweł Adamowicz mówił przed laty o potrzebie budowy domu sąsiedzkiego na Osowej.

- Dzięki decyzji wiceprezydenta Piotra Grzelaka projekt nabrał tempa. Dzięki uprzejmości Biura Rozwoju Gdańska odbyliśmy szereg spotkań, aby dopracować szczegóły planu tak, aby odpowiadał on potrzebom osowskiej społeczności. Udało nam się dojść do porozumienia i wypracować wspólnie najlepsze rozwiązania. Jesteśmy także w kontakcie z wiceprezydentem Alanem Aleksandrowiczem, który zna nasze osowskie marzenie. Po przyjęciu miejscowego planu będziemy starali się o zabezpieczenie środków na wykonanie koncepcji, a następnie projektu Centrum Społeczno-Kulturalnego w naszej dzielnicy. Czy ten plan może zapewnić Centrum Społeczno-Kulturalne? Sam plan nie, ale powstał on dzięki naszej determinacji i wiedzy włodarzy Miasta o potrzebach osowian. Jednakże plan sam w sobie z pewnością umożliwi nam zabezpieczenie tej działki tylko pod cele społeczne - nikt zatem nie wykupi tej działki i nie zbuduje tam domu mieszkalnego. Jeżeli chodzi o interesy i potrzeby mieszkańców - na bieżąco monitorujemy i rozmawiamy z mieszkańcami. Tak jak wspomniałem wyżej - mieszkańcy sami zgłaszają nam potrzebę budowy CSK oraz filii biblioteki. Mam nadzieję, że uda nam się to wkrótce osiągnąć podsumowuje radny dzielnicy Osowa.

Zgłaszanie uwag do 17 sierpnia

Każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego lub w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, może wnieść swoje uwagi.

Należy je złożyć do Prezydenta Miasta Gdańska w formie:

  • - papierowej na adres:
  • Biuro Rozwoju Gdańska
  • Wały Piastowskie 24, IV piętro
  • 80-855 Gdańsk
  • - lub elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej, na adres email: [email protected] lub przez platformę ePUAP

Uwaga powinna zawierać imię i nazwisko lub nazwę jednostki organizacyjnej wraz z adresem oraz oznaczeniem nieruchomości, której uwaga dotyczy. Ostateczny termin zgłaszania uwag mija 17 sierpnia 2020 r.

21 dni na rozpatrzenie uwag

Uwagi do projektu planu oraz wnioski i uwagi w postępowaniu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko są rozpatrywane przez Prezydenta Miasta Gdańska w terminie 21 dni od dnia upływu terminu ich składania. Rozpatrzenie uwag zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Biura Rozwoju Gdańska na stronie internetowej http://bip.brg.gda.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki