Można wznowić prace budowlane na Moście Tczewskim. Jest decyzja konserwatora zabytków

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Zaktualizowano 
Przerwa w pracach na Moście Tczewskim wiąże się z liczącą około 1 mln zł stratą Bogdana Wachowska
Potwierdziły się dobre wiadomości dla Mostu Tczewskiego, jakimi nieoficjalnie podzielili się, po wczorajszym (10 października) spotkaniu z pomorskim wojewódzkim konserwatorem zabytków, dziennikarze-inicjatorzy prowadzonej akcji #MostTczewskiJakWesterplatte. Wznowione zostają prace budowlane przy budowie przyczółka mostowego oraz zabezpieczaniu filaru.

Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków zdecydował się na częściowe odblokowanie swojej decyzji z 1 października wstrzymującej wszystkie prace realizowane na Moście Tczewskim. Na mocy nowej decyzji można wznowić prace przy budowie przyczółka oraz te mające za cel ochronę filaru.

Czytaj także

Oznacza to, że wolno rozebrać jeszcze tylko niewielki fragment ESTB, tylko takiej wielkości, żeby można było kontynuować prace zabezpieczające filar. Bez zmian pozostaje decyzja co do rangi przęseł ESTB, jako zabytkowych.

Czy tczewski most odzyska dawny blask? Zobaczcie, jak teraz ...

Pomorski konserwator jest zdania, że należy zadbać o inną formę - nieinwazyjną prowadzonych prac. Znalazł dwóch specjalistów, którym powierzy opracowanie takich metod. Jak podkreślił, dla niego ważne jest zabezpieczenie zabytkowych przęseł ESTB oraz odpowiednia ich ekspozycja. Zmiana statusu przęseł powojennych ESTB na niezabytkowe leży obecnie jedynie po stronie ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

- Przed około godziną otrzymaliśmy pismo od pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków pismo - mówi Marcin Stolarski, rzecznik tczewskiego starostwa. - Nie jest to nowa decyzja, a jedynie uszczegółowienie tej z 1 października. Pismo trafi do naszego prawnika oraz do odpowiedzialnego wydziału. Dopiero wówczas o nowych ustaleniach powiadomimy wykonawcę.

Wznowienie prac nie oznacza rozwiązania problemu, gdyż przerwa w pracach wiąże się z liczącą około 1 mln zł stratą. Opracowanie nowej metody prowadzenia prac wiąże się również z koniecznością ogłoszenia nowego przetargu na ich wykonanie, a to z kolei powiększy koszt realizacji zadania. Starostwo nie dysponuje wolnymi funduszami.

Zobacz jak Most Tczewski będzie wyglądał po remoncie [WIZUALIZACJE]

polecane: Polska jest częścią zagłębia motoryzacyjnego Europy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie