Można już zgłosić swój projekt do gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Ogólnomiejskie projekty zdominuje Polanka Redłowska?

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
mat. pras.
Udostępnij:
Od 24 stycznia do 21 lutego każdy mieszkaniec Gdyni może zgłosić swój projekt do Budżetu Obywatelskiego. W dziewiątym już BO gdynianie rozdysponują ponad 11 milionów złotych. Tegoroczna edycja może upłynąć nam pod znakiem projektów ogólnomiejskich porządkujących tereny po basenach na Polance Redłowskiej, do czego sam namawiał ostatnio prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Budżet Obywatelski, czyli coroczne konsultacje społeczne, w ramach których mieszkańcy Gdyni zadecydują, na co przeznaczyć konkretną kwotę z budżetu miasta, rozpoczyna się w poniedziałek, 24 stycznia. Etap składania projektów potrwa do 21 lutego włącznie.

– Budżet Obywatelski to dla wszystkich mieszkańców możliwość współdecydowania o tym, jak zmieniać się będzie Gdynia. Etap, który właśnie rozpoczynamy, ma szczególne znaczenie. To właśnie Państwa zaangażowanie w przygotowanie projektów jest siłą napędową tego procesu. Ponad 540 pomysłów przekazanych dotąd do realizacji jest tego najlepszym dowodem. Zachęcam do składania wniosków, razem możemy wiele zdziałać – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Projekty można składać na dwóch poziomach: dzielnicowym i miejskim. Może to zrobić każda osoba, która mieszka w Gdyni, bez względu na wiek oraz adres zameldowania. Łączna pula środków BO2022 to ponad 11 milionów złotych. Składane projekty mogą dotyczyć zarówno inwestycji, jak i organizacji działań tzw. miękkich, w tym m.in. spotkań, warsztatów i wydarzeń, wpisujących się w katalog zadań możliwych do realizacji przez miasto. Projekty dzielnicowe muszą dotyczyć konkretnej dzielnicy, a projekty miejskie odpowiadać na potrzeby mieszkańców więcej niż jednej dzielnicy oraz zakładać realizację działań ważnych z punktu widzenia całego miasta bądź jego znacznej części. Za istotnie ważne uznane zostały w tym roku zagadnienia związane z ochroną środowiska i ekologią, dlatego projekty miejskie mogą być składane tylko i wyłącznie w ramach tzw. Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego.

Na stronie internetowej gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego bo.gdynia.pl są już dostępne wszystkie dokumenty niezbędne do zgłoszenia projektów. W zakładce „Poradnik BO” można znaleźć praktyczne wskazówki dotyczące wypełnienia formularza wniosku. Jak informują gdyńscy urzędnicy, jedną z tegorocznych nowości jest unowocześniona strona internetowa. Dzięki temu łatwiej można znaleźć informacje o aktualnej i poprzednich edycjach, stanie realizacji projektów, ale także kontakty do jednostek opiniujących i realizujących projekty BO.

Tegoroczny Budżet Obywatelski pod znakiem projektów o Polance Redłowskiej?

Przypomnijmy, że zgodnie z decyzją prezydenta Wojciecha Szczurka, nie zgodzi się on na zabudowanie fragmentu Polanki Redłowskiej. Podczas ogłaszania swojego stanowiska, włodarz Gdyni podkreślał też, że w związku z trudną sytuacją finansową miasta, samorząd planuje zmienić to miejsce przez gdyński Budżet Obywatelski. Jednak jak słyszymy, strona społeczna, która prowadzi obecnie ogólnomiejskie konsultacje społeczne o przyszłym zagospodarowaniu terenu po dawnych basenach na Polance Redłowskiej, ma wątpliwości co do zasadności zmian przez właśnie gdyński BO.

- To w jaki sposób będziemy działać w sprawie Polanki Redłowskiej rozstrzygną prowadzone właśnie konsultacje - mówi nam Martyna Regent, Polanka dla Wszystkich i Miasto Wspólne. - Zakończyliśmy rekrutacje, mamy uczestników. Teraz będziemy rozmawiać o wspólnych pomysłach, przeanalizujemy nasze możliwości. Nie wiemy jeszcze, czy Budżet Obywatelski to odpowiednie narzędzie do zastosowania pomysłów, które wypracujemy. Pamiętajmy, że obecny plan zagospodarowania obejmuje dużo większy teren, a w przyszłości zabudowane mogą zostać np. korty tenisowe. Decyzja zapadnie dopiero po zakończeniu konsultacji. Chcemy, żeby był to wspólny pomysł wszystkich osób, które biorą udział w konsultacjach. Niestety nie udało nam się przekonać urzędników do wzięcia w nich udziału, zaprosiliśmy i prezydenta i miejskich planistów, ale nie odpowiedzieli oni na nasze zaproszenie. Prezydent o przyszłości tych terenów zadecydował sam, chociaż z tej decyzji oczywiście się cieszymy. Mamy jednak wątpliwości, czy ten teren powinien zostać zagospodarowany poprzez Budżet Obywatelski. Obawiamy się, że w momencie, kiedy dyskusja schodzi tylko na Budżet Obywatelski i jeden fragment Polanki, pomijamy cały kontekst, który wymaga dialogu - kończy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie