Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możemy już zobaczyć wystawę IPN o Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża na skwerze Kościuszki w Gdyni

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Na skwerze Kościuszki w Gdyni możemy już obejrzeć wystawę Instytutu Pamięci Narodowej poświęconą Wolnym Związkom Zawodowym na Wybrzeżu, powstałym w 1978 r. na fali narastającego kryzysu w Polsce i tworzenia opozycji demokratycznej. - Dzisiaj oddajemy hołd ludziom, którzy zakładali Wolne Związki Zawodowe. Była ich garstka, represjonowali, osamotnieni, ale zwyciężyli - mówił podczas oficjalnego otwarcia wystawy dr Jarosław Szarek, prezes IPN.

To wyjątkowa wystawa plenerowa IPN Gdańsk „W walce o lepszą przyszłość. Wolne Związki Zawodowe 1978-1980”. Ekspozycja prezentuje historię utworzenia Wolnych Związków Zawodowych, a także sylwetki jej twórców, działaczy i współpracowników. Jej autorami są pracownicy Archiwum IPN w Gdańsku: Karol Lisiecki i Dariusz Mańkowski.

- Na Wybrzeżu żywa była pamięć grudnia 1970, tego doświadczenia świata pracy w walce z systemem komunistycznym - mówił dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. - W 1970 roku robotnicy Wybrzeża wyciągnęli wnioski, zaczęli się organizować, utworzyli Wolne Związki Zawodowe, bo tylko tak - zjednoczeni i solidarni, mogli się przeciwstawić systemowi komunistycznemu. Ta idea już latem 1980 roku, została poparta przez setki tysięcy strajkujących robotników, a później przez miliony Polaków, którzy zjednoczyli się w największym związku zawodowym. Korzenie „Solidarność” są w Wolnych Związkach Zawodowych i w krwi przelanej w masakrze Grudnia '70 roku. Dzisiaj oddajemy hołd ludziom, którzy zakładali Wolne Związki Zawodowe. Była ich garstka, byli represjonowali, osamotnieni, ale zwyciężyli.

W 1978 r. na fali narastającego kryzysu w Polsce i tworzenia opozycji demokratycznej powstały Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża. Za oficjalną datę ich powołania powszechnie przyjmuje się 29 kwietnia 1978 r., kiedy została ogłoszona deklaracja założycielska. Podpisali się pod nią Andrzej Gwiazda, Antoni Sokołowski i Krzysztof Wyszkowski.

- Kiedy co roku wracamy do wydarzeń związanych z historią Polski i Gdyni, rocznice Grudnia '70 i Sierpnia '80 to również gdyńskie doświadczenia, które budowały Polakom drogę do wolności - mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Te tragiczne wydarzenia wykuły pozytywne wnioski do przyszłości. Pomysł na Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, by w Sierpniu '80 pozostać w zakładach pracy i nie wychodzić na ulicę to było wprost doświadczenie także roku 1970. Nie byłoby polskiej drogi do wolności, gdyby nie nieliczni, ale bardzo odważni ludzie, którzy budowali świadomość, domagając się praw i wolności w tym trudnym okresie. Jedną z takich organizacji były Wolne Związki Zawodowe. Pamiętam, jak młody chłopak patrzyłem, jak przemawia Andrzej Kołodziej i staje się liderem strajku. Tacy ludzie torowali nam drogę do tego, byśmy stali się krajem wolnym i niepodległym. To nasza odpowiedzialność, by o takich ludziach pamiętać.

- O taką „Solidarność” zawsze walczyliśmy. Każdy ma swoje racje, każdy ma swoje prawa i szanujemy się nawzajem. Chylę czoła przed wszystkimi ludźmi, którzy pamiętają o Wolnych Związkach Zawodowych - dodał na koniec Andrzej Kołodziej, sygnatariusz porozumień sierpniowych oraz działacz Wolnych Związków Zawodowych.

Ekspozycja składa się z 13 dwustronnych paneli, będzie dostępna dla zwiedzających do 14 maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki