Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możdżer zagra na 100-lecia zaślubin Polski z morzem. Publiczność usłyszy jego premierowy utwór

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Robert Woźniak
Na pamiątkę setnej symbolicznej rocznicy zaślubin Polski z morzem w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się uroczysty koncert, podczas którego zaprezentowana zostanie światowa prapremiera utworu skomponowanego specjalnie na tę okazję. "Balticettę", inspirowaną innym marynistycznym utworem Claude'a Debussy'ego, wykona na fortepianie jej kompozytor - Leszek Możdżer.

Dokładnie 10 lutego 1920 roku nad wodami Zatoki Puckiej, uroczystym aktem zaślubin, odradzające się po latach zaborów Państwo Polskie, na powrót połączyło się z Bałtykiem. Generał Józef Haller ofiarowując morzu ufundowany przez Polonię Gdańską pierścień potwierdził nierozerwalność Polski i morza.

Na pamiątkę tego przełomowego w naszej historii wydarzenia, w przeddzień symbolicznej symbolicznej rocznicy w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się uroczysty koncert, na który zaprasza Marszałek Województwa Pomorskiego - Mieczysław Struk. Podczas uroczystego wieczoru wystąpi światowej klasy pianista Leszek Możdżer, który premierowo zaprezentuje publiczności utwór "Balticetta" specjalnie skomponowany na tę okazję.

- Inspiracją do powstania tej partytury było "La Mer" - orkiestrowe dzieło Claude'a Debussy'ego - tłumaczy artysta. - Nieco okroiwszy obsadę postanowiłem zaprzeczyć idei kompozytora, który wyraźnie mówił, że muzyka nie powinna naśladować przyrody. Pisząc inspirowałem się więc strukturą samej wody. Poza finałowym chorałem nie budowałem wyraźnych tematów, posługiwałem się krótkimi motywami, które łącząc się jakoby przypadkowo w dłuższe struktury, ozdobione są imitacjami fali wraz z jej ruchem wznoszącym i opadającym (...). Figurę "spływającej wody" obrazowałem również za pomocą nawarstwiających się, opadających gam, splatających swoje pojedyncze strużki w masywniejsze struktury. Nie bez znaczenia jest też naturalne zachowanie się każdego instrumentu, który im wyżej jest grany - tym brzmi głośniej, przez co użycie wznoszących się i opadających gam ma swoją naturalną dynamikę, zgodną z prawami fizyki.

- Zdając sobie sprawę z powagi jubileuszu wzmocniłem wymowę kompozycji poprzez uroczyste i wzniosłe partie instrumentów dętych blaszanych, chociaż wiem, że paradygmat mówiący o narodowości akwenów wodnych jest bezsilny wobec oczywistego faktu, że cząsteczki wody migrują po całej planecie - dodaje kompozytor. - Ażeby mądrze mówić o naszym, polskim morzu - musimy przyjąć perspektywę globalną, bo tylko tak będziemy w stanie zrozumieć z czym tak naprawdę mamy do czynienia.

Podczas koncertu usłyszymy również uwerturę koncertową „Legenda Bałtyku” Feliksa Nowowiejskiego, "Fantazję symfoniczną Morze" Aleksandra Głazunowa i trzyczęściowy poemat symfoniczny Claude’a Debussy’ego "La mer" ("Morze").

Na scenie Możdżerowi towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna pod batutą Agnieszki Duczmal, Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego pod dyrekcją Anety Majdy oraz Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pod dyrekcją Błażeja Połoma. Imprezę poprowadzi Konrad Mielnik.

Początek koncertu o godz. 18. W związku z dużym zainteresowaniem, wszystkie bilety na to wydarzenie zostały już rozdystrybuowane.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki