Mowy końcowe w procesie dotyczącym afery Amber Gold. Prokuratura wnioskuje o 25 lat więzienia dla Katarzyny i Marcina P.

szym
Mowy końcowe w procesie dotyczącym afery Amber Gold [19.04.2019]. Na sali obecny był Marcin P., Katarzyna P. nie pojawiła się na rozprawie w gdańskim Sądzie Okręgowym Przemysław Świderski
Kary łącznej - po 25 lat pozbawienia wolności - chce prokuratura dla Katarzyny i Marcina P. W czwartek, 18 kwietnia 2019 r., oskarżyciele wygłosili swoje mowy końcowe w sprawie dotyczącej tzw. afery Amber Gold.

- Spółka Amber Gold działała w sposób charakterystyczny dla tzw. piramidy na rynku finansowym, której istnienie oparte było na wprowadzaniu klientów w błąd odnośnie wielu aspektów jej funkcjonowania - wskazywał prokurator w mowie końcowej.

Zaznaczył, że "w całym okresie prowadzenia rzekomej działalności, spółka Amber Gold utrzymywała się jedynie z pieniędzy wpływających na jej rachunki od osób zawierających umowy lokat w metale szlachetne".

- Środki te były następnie przeznaczane na różnorodne cele, ale przede wszystkim niezwiązane z przedmiotem umów zawieranych z klientami - wskazał m.in. prokurator.

Mowy końcowe prokuratury - a wygłaszało ją troje śledczych - trwały kilka godzin. Wypowiedział się także przedstawiciel Komisji Nadzoru Finansowego. Na sali obecny był Marcin P., Katarzyna P. nie pojawiła się na rozprawie w gdańskim sądzie okręgowym. Reprezentowała ją jej adwokat.

- Spodziewaliśmy się tego, że prokuratura realizując swoje zadania i podsumowując tezy, które od początku są przedstawiane w akcie oskarżenia, będzie wnioskowała o maksymalny możliwy wymiar kary - powiedział po wyjściu z sali rozpraw mecenas Michał Komorowski, adwokat Marcina P.

Podkreślił, że jego klient od samego początku nie przyznaje się do winy.

Przypomnijmy, w sprawie Amber Gold przesłuchano ponad 700 świadków i 10 biegłych. Odbyło się ponad 200 terminów rozpraw.

W czwartek, 18 kwietnia 2019 r., swoje mowy końcowe wygłosiła prokuratura oraz przedstawiciel KNF. Na 19 kwietnia zaplanowane są mowy oskarżycieli posiłkowych i pełnomocników. 23 kwietnia wypowiedzieć ma się oskarżony Marcin P. i jego obrońca, a 6 maja zaplanowano mowy oskarżonej Katarzyna P. i jej obrońcy.

Czytaj więcej na temat afery Amber Gold oraz procesu Marcina P. i Katarzyny P.

Sąd Apelacyjny w Gdańsku na wniosek Sądu Okręgowego przedłużył wobec oskarżonych tymczasowe aresztowaniedo 20 maja 2019 r.

Zobacz wideo: Marcin P.: Amber Gold nie była piramidą finansową. Nie mam nic do zwrócenia Polakom

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

k
kat .

Wyrok musi odstraszać chętnych do tego typu przekrętów tz. wg.mnie minimum dożywocie a pierwsza przepustka po 40 latach odsiadki .

K
Keraj

I nie zaliczać okresu przebywania w areszcie na poczet kary.

Tylko taki wyrok może skutecznie odstraszyć innych..

Dodaj ogłoszenie